Raport Białoruś

Niedziela Palmowa i Wierbnica. Procesja i święcenie palm

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 14:00
Tysiące mieszkańców Grodna na zachodniej Białorusi uczestniczyło w nabożeństwach Palmowej Niedzieli. W centrum miasta odbyła się procesja katolickiej młodzieży z udziałem biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza. Wierni przeszli ze Wzgórza Bernardyńskiego do bazyliki katedralnej świętego Franciszka Ksawerego.
Audio
  • Niedziela palmowa i Wierbnica w Grodnie. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Niedziela Palmowa w Grodnie
Niedziela Palmowa w Grodnie Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Własnoręcznie przygotowane palmy nieśli przedstawiciele młodzieżowych wspólnot i delegacje poszczególnych parafii.

Ksiądz Michał Łastowski, kustosz sanktuarium Matki Bożej z podgrodzieńskiej miejscowości Kopciówka, powiedział Polskiemu Radiu, że palmy symbolizują wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. "Co roku już od iluś lat przychodzimy tu przed katedrę. Tej radości młodzieży nic nie zastąpi" - dodał ksiądz Łastowski.

Również w cerkwiach w Grodnie święcono gałązki wierzby. Aleksander Bałonnikau, prawosławny duchowny z cerkwi pod wezwaniem św. św. Borysa i Gleba, zwraca uwagę, że Palmowa Niedziela, czyli u prawosławnych Wierbnica, to lubiane przez wiernych święto. "Wierbnica to radosne święto, które lubią wszyscy chrześcijanie - zarówno prawosławni, jak i katolicy" - podkreślił duchowny.

Hanna Swatok, mieszkanka Grodna, zwróciła uwagę, że wspólne świętowanie Niedzieli Palmowej przez katolików i prawosławnych ma swoją wymowę. "Wszyscy jesteśmy chrześcijanami. U nas w Grodnie chodzimy w gości nawzajem na święta religijne" - dodała.

W tym roku Niedziela Palmowa i Wielkanoc przypadają w kościołach prawosławnym i katolickim w jednym terminie.

IAR/agkm

Informacje o Bialorusi: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polacy z Grodna złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 20:20
Polacy z Białorusi pamiętają o 77. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze złożyli kwiaty, zapalili znicze i modlili się pod Krzyżem Katyńskim na polskim cmentarzu wojskowym w Grodnie.
rozwiń zwiń