Raport Białoruś

Rezolucja ws. elektrowni atomowej. Reakcja MSZ w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 17:00
"Nie udało się uniknąć fałszywych stereotypów” – oceniło białoruskie MSZ, komentując w środę rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na temat sytuacji na Białorusi. Resort wyraził jednak zadowolenie z decyzji o kontynuowaniu dialogu z Mińskiem.
Sala Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy
Sala Zgromadzenia Parlamentarnego Rady EuropyFoto: Gabriele D'Amico / Shutterstock.com

MSZ w Mińsku uznało, że we wtorkowej rezolucji ZPRE na temat Białorusi znalazło się wiele zapisów, "których nie uważa za obiektywne”. Resort dyplomacji poinformował o tym w środę w komunikacie przekazanym mediom.

Chodzi m.in. o przyjęty na wniosek Litwy zapis rezolucji ZPRE wzywający do wstrzymania – ze względów bezpieczeństwa - budowy na Białorusi elektrowni atomowej. "Ten temat nie ma nic wspólnego nie tylko z rozpatrywanymi kwestiami, ale również z samą działalnością ZPRE” – oświadczyło białoruskie MSZ i stwierdziło, że "zamiast prowadzić dialog w formacie dwustronnym, współpracować w ramach wyspecjalizowanych organizacji międzynarodowych, jak MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej) Litwa idzie drogą upolityczniania tej kwestii”.

"Nie zdziwimy się, jeśli jutro kwestia białoruskiej elektrowni atomowej pojawi się w agendzie Światowej Federacji Warcabowej”. Odnosząc się do apeli dotyczących standardów demokratycznych i praw człowieka, MSZ stwierdziło, że „dyskusja na te tematy już toczy się w ramach dialogu w dziedzinie praw człowieka pomiędzy Białorusią i naszymi zachodnimi partnerami”.

Mińsk – jak głosi oświadczenie – z zadowoleniem przyjął decyzję o kontynuowaniu przez ZPRE dialogu z Białorusią, a także fakt, że "większość członków ZPRE opowiedziała się za regularnym zapraszaniem białoruskich parlamentarzystów na posiedzenia Komisji ZPRE ds. Politycznych i Demokracji”.

- Popieramy zawarty w rezolucji apel ZPRE do UE, by rozpatrzyła możliwość zlikwidowania wszystkich sankcji wobec naszego kraju – pisze MSZ.

Wyraża również przekonanie o konieczności rozszerzenia "konstruktywnej współpracy z Radą Europy i jej Zgromadzeniem Parlamentarnym”, i ocenia, że przyjęta przezeń rezolucja „pomimo wad, stwarza ku temu niezbędne przesłanki”.

Brutalnie stłumione protesty wiosną

We wtorek wieczorem podczas sesji ZPRE przedstawiony został raport na temat sytuacji na Białorusi autorstwa włoskiego deputowanego Andrei Rigoniego. W przyjętej przez to zgromadzenie rezolucji uznano m.in., że „w ciągu ostatnich pięciu lat władze demonstrowały większą otwartość i zaangażowanie w dialog z RE, UE, OBWE i ONZ”, wyrażając jednocześnie ubolewanie, że "ta pozytywna tendencja została zaburzona przez eskalację przemocy i prześladowań wobec pokojowych demonstrantów w lutym i marcu 2017 r.”

Odnotowując pozytywne zmiany, takie jak uwolnienie wszystkich więźniów politycznych w 2015 r., częściowe wypełnienie międzynarodowych standardów demokratycznych podczas ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych, a także przyjęcie przez rząd pierwszego planu działań dotyczącego praw człowieka, ZPRE wezwało Białoruś do działań w dziedzinie demokracji, państwa prawa i praw człowieka. Zgromadzenie apeluje m.in. o zapewnienie wolności zgromadzeń, wolności mediów, umożliwienie rejestracji partii i organizacji oraz o wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: nowy korpus reaktora uderzył w słup

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 15:36
Nowy korpus reaktora atomowego dotarł do budowanej białoruskiej elektrowni atomowej w okolicy miasta Ostrowiec. W trakcie jego przewożenia doszło do zetknięcia się przewożonego ładunku ze słupem trakcji elektrycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zamontowano pierwszy korpus reaktora w elektrowni atomowej - ten, którego osłona uderzyła w słup

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 07:30
O zakończeniu montażu korpusu reaktora w pierwszym z dwóch bloków elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi poinformowała w poniedziałek rosyjska korporacja państwowa Rosatom, odpowiedzialna za budowę obiektu.  Instalację korpusu reaktora zakończono 1 kwietnia o godz. 20.30 – poinformowała w poniedziałek 3 kwietnia w komunikacie Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej (Rosatom). 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś przekaże UE wyniki stress testów budowanej elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 16:51
Białoruś zamierza przekazać Unii Europejskiej sprawozdanie z wyników testów odpornościowych budowanej w Ostrowcu elektrowni atomowej. Poinformował o tym białoruski wicepremier Uładzimir Siamaszka, odpowiedzialny za politykę energetyczną kraju.  B- udujemy najsolidniejszą i najbezpieczniejszą elektrownię – oznajmił przy tym wicepremier Uładzimir Siamaszka. Białoruskie władze planują we wrześniu zakończyć raport o stress testach obiektu i przekazać go Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń