Wyrok wydał sąd rejonu sowieckiego. Kara siedmiu dni aresztu dotyczy udziału w „niezalegalizowanej akcji” – podaje Radio Swaboda.
8 września Uładzimir Niaklajeu wziął udział w demonstracji na placu Październikowym i w pochodzie prospektem Niepodległośći w Mińsku, który zorganizowano w tzw. Dzień Białoruskiej Wojskowej Chwały. Jest to święto
Uczestnicy zgromadzenia protestowali przeciwko białorusko-rosyjskim ćwiczeniom Zapad 2017 na terytorium Białorusi. By móc dołączyć do protestu, Uładzimir Niaklajeu specjalnie dzień wcześniej powrócił na Białoruś z Polski, dokąd pojechał, by wziąć udział w konferencji.
Białoruskie niezależne media podają, że 15 września Uładzimir Niaklajeu powinien był udać się do lekarza.
Opozycjoniści prześladowani po manifestacji
W akcji – przeprowadzonej w centrum Mińska 8 wrześnoa - wzięło udział ok. 150 osób. Niaklajeu wraz z Mikołą Statkiewiczem i kilkoma innymi opozycjonistami występował z przemówieniem w czasie tego spotkania.
Politycy wzywali m.in. do odwołania białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych. Uważają, że są one zagrożeniem dla suwerenności Białorusi i prowadzą do skonfliktowania Mińska z Zachodem. W związku z akcją z 8 września Paweł Siewiaryniec z Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji został wezwany na milicję w celu sporządzenia protokołu o złamaniu przepisów administracyjnych. Jeszcze jeden aktywista, Stanisłau Paulinkowicz, został za udział w mińskim proteście ukarany grzywną – podaje Swaboda.
Po akcji protestu zatrzymana została także działaczka Nina Bagińska. Pozwy do sądu dostali też inni działacze: Alona Tołstaja, Wiaczesław Siwczyk.
Manewry Zapad-2017 odbywają się na Białorusi i na trzech rosyjskich poligonach w dniach 14-20 września.
***
agkm, na podstawie svaboda.org/PAP
WIDEO PolskieRadio.pl: Uładzimir Niaklajeu w Polsce podczas uroczystości wręczenia mu nagrody polskiego PEN Clubu w 2015 roku.
Uładzimir Niaklajeu przedstawia wiersz "Strach"
Uładzimir Niaklajeu przedstawia wiersz "Woda"
Uładzimir Niaklajeu na uroczystości odebrania nagrody PEN Clubu