Raport Białoruś

Bank Narodowy Białorusi otrzyma 1,15 mln euro od UE

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 06:00
Umowę realizacji projektu twinningowego pomiędzy Bankiem Narodowym Białorusi, Unią Europejską i Niemieckim Bankiem Federalnym podpisano w piątek w Mińsku. W projekcie, na który UE przeznaczy 1,15 mln euro, bierze udział Białoruś, Polska, Litwa i Niemcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Umowę "Wzmocnienie Banku Narodowego Białorusi” podpisali w siedzibie tej instytucji: szefowa unijnej delegacji w Mińsku Andrea Wiktorin, dyrektor Centrum Współpracy Technicznej Niemieckiego Banku Federalnego Martin Dinkelborg i wiceprezes Banku Narodowego Białorusi (NBRB) Siarhiej Kaleczyc. Poinformował o tym w komunikacie prasowym NBRB.

Projekt "Twinning" ma duże znaczenie ze względu na zastosowanie doświadczenia banków - partnerów i zapewnienie stabilności białoruskiego sytemu bankowego – mówił w czasie uroczystego podpisania umowy Siarhiej Kaleczyc.

W projekcie, który będzie realizowany w latach 2018-2019, weźmie udział konsorcjum trzech banków unijnych: Niemiecki Bank Federalny, Narodowy Bank Polski i Bank Litwy. Jego budżet wyniesie 1,15 mln euro.

Martin Dinkelborg stwierdził, że dla banków Niemiec, Polski i Litwy "zaszczytem jest możliwość okazania wsparcia NBRB we wprowadzaniu nowoczesnych metod i procedur działania”.

Ten projekt ma pomóc NBRB "w realizacji jego podstawowych funkcji" - mówiła Andrea Wiktorin; dodała, że dzięki "podwyższeniu kwalifikacji personelu" można spodziewać się "obniżenia inflacji, zwiększenia stabilności rubla białoruskiego, wzmocnienia nadzoru bankowego i systemów płatniczych, a także zwiększenia zaufania do systemu bankowego”.

Współpraca z UE

Wyjaśniła, że twinning (współpraca bliźniacza), który został wprowadzony przez UE w 1998 r. jako metoda wsparcia technicznego dla krajów starających się o wstąpienie do Wspólnoty, jest stosowany od 2004 r. także wobec państw sąsiadujących z Unią, by doskonalić ich funkcjonowanie w różnych dziedzinach.

W ramach projektu specjaliści z krajów unijnych będą pracować na Białorusi, a białoruscy bankowcy będą odbywać praktyki w bankach Polski, Litwy i Niemiec.

Na Białorusi jest to pierwszy projekt twinningowy.

W piątkowym spotkaniu wzięli udział także ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik i zastępcy ambasadorów Niemiec i Litwy.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak