Raport Białoruś

Łukaszenka: nie ma dziś tematu zjednoczenia Białorusi z Rosją, tak zdecydowaliśmy z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 22:10
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że nie ma tematu zjednoczenia jego kraju z Rosją. - Zdecydowaliśmy z prezydentem Rosji jednoznacznie, że nie ma dzisiaj takiego tematu na agendzie – powiedział. 
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: Drop of Light / Shutterstock.com

- Rozmowy na ten temat są głupie i naciągane – ocenił Łukaszenka podczas posiedzenia rządu. Jak zapewnił, Białoruś i Rosję łączą relacje partnerskie, dlatego "nikt nikogo do niczego nie nakłoni”. - Tworząc ten związek (państwo związkowe Białorusi i Rosji – PAP) powinniśmy ciągle brać pod uwagę opinię naszych społeczeństw. Dlatego z wielu, wielu przyczyn, sami rozumiecie, że nie ma rozmowy o zjednoczeniu dwóch państw – powiedział Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA. 

- Możliwości zdecydowania się na taki krok nie ma Rosja, biorąc pod uwagę wszystkie konsekwencje. Trzeba się uspokoić i zakończyć rozmowy o tym, że ktoś kogoś do czego nakłonił albo nakłania – ocenił. 

W kręgach eksperckich i w mediach prognozy o tym, że Rosja będzie dążyła do „wchłonięcia” Białorusi, pojawiły się znów się po tym jak 13 grudnia w Brześciu rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew uzależnił dalszą pomoc gospodarczą dla Mińska od pogłębiania integracji. Oliwy do ognia dolewały wystąpienia radykalnych rosyjskich polityków, którzy np. mówili o przeprowadzeniu na Białorusi referendum w tej sprawie. 

Niektórzy ujmują to w ten sposób, że "formalnie chodzi o zrealizowanie zapisów umowy o utworzeniu państwa związkowego z 1999 r.", w tym o utworzenie wspólnych instytucji państwowych. 

Nawiązując do podpisania tamtej umowy, Łukaszenka powiedział, że według ówczesnych ustaleń oba państwa "powinny były w swoim czasie uchwalić konstytucję Państwa Związkowego, która określałaby wszystko: i instytucje zarządzania, i władzy, i wspólną walutę, politykę”. "Rosja w swoim czasie odmówiła pójścia tą drogą. Przypomniałem to prezydentowi Rosji, a on powiedział: Tak, tak było” – mówił Łukaszenka. 

- Trzeba usiąść do stołu i zobaczyć, co możemy wspólnie dzisiaj ustalić zgodnie z umową, na co możemy pójść bez żadnych nacisków – oświadczył białoruski prezydent. 

Jak podkreślił związek Białorusi i Rosji może się rozwijać tylko na zasadzie równoprawności. - Nie ma równych praw, nie ma sojuszu – ocenił.

Ropa przez państwa bałtyckie 

W czasie czwartkowej narady Łukaszenka zlecił rządowi zbadanie alternatywnych do rosyjskich dróg importu ropy przez porty w państwach bałtyckich. 
- Już dawno postawiłem takie zadanie i trzeba je zrealizować: uruchomić alternatywne dostawy ropy przez porty w państwach bałtyckich – oświadczył. 

- Jeśli Litwini się nie zgadzają, to trzeba się porozumieć z Łotyszami. Przetwarzać tę ropę w rafinerii w Nowopołocku i wysyłać do państw bałtyckich – powiedział białoruski lider. 

Łukaszenka ocenił również, że brak rekompensat dla Mińska za tzw. manewr podatkowy może oznaczać dla Rosji utratę jedynego sojusznika na Zachodzie.

- Jeśli Rosja wybierze taką drogę i utratę jedynego sojusznika na kierunku zachodnim, to ich wybór. My przecież nie możemy ich zmusić” – powiedział. 
Jego zdaniem nie należy „przesadzać” w ocenie negatywnego wpływu rosyjskiego manewru podatkowego na białoruską gospodarkę, a szukać sposobów wyrównania tych strat.

- Chcę jednak uprzedzić, byście nie przekładali tego ciężaru na barki społeczeństwa, nawet o tym nie myślcie – ostrzegał białoruski lider. 

Tzw. manewr podatkowy, czyli stopniowe znoszenie przez Rosję ceł eksportowych na ropę naftową i podnoszenie podatków od wydobycia kopalin, doprowadzi do wzrostu cen surowca dla Białorusi i spadku jej wpływów z eksportu paliw produkowanych z rosyjskiej ropy w białoruskich rafineriach. Do 2025 r. w związku z tym Białoruś straci 10,6 mld dolarów dochodu, dlatego domaga się od Rosji wypracowania mechanizmu rekompensaty. 

Dotychczasowe rozmowy w tej sprawie, w tym dwie tury rozmów Łukaszenki i Władimira Putina w Moskwie 25 i 29 grudnia, nie przyniosły rezultatu. 

W czasie spotkania prezydentów 25 grudnia zapadła decyzja o utworzeniu międzyrządowej grupy ds. dalszej integracji oraz spornych kwestii we wzajemnych relacjach. Agencja BiełTA poinformowała w czwartek, że struktura ta przystąpiła do formułowania agendy przyszłych rozmów. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP) /// agkm

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: będą nas testować, czy zasługujemy na niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 22:10
Białoruś będzie w najbliższych latach "bardzo testowana", czy zasługuje na niepodległość – powiedział w piątek Alrksander Łukaszenka podczas przyjęcia z okazji tzw. Starego Nowego Roku. 
rozwiń zwiń