Raport Białoruś

Białoruś: opozycyjna posłanka za anulowaniem sojuszu z Rosją, proponuje referendum

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 07:30
Białoruska opozycyjna deputowana Hanna Kanapacka chce likwidacji Związku Białorusi i Rosji - ZBiR. Jak oświadczyła, w tej sprawie należy przeprowadzić referendum. Wcześniej o anulowanie umowy państwa związkowego Rosji i Białorusi jako bezprawnej apelowały inne grupy opozycyjne. 
Audio
  • Opozycja na Białorusi za anulowaniem sojuszu z Rosją. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vladimir Kirkin / Shutterstock

- Przeprowadzenie referendum dotyczące rozwiązania państwa związkowego Białorusi i Rosji zaproponowała opozycyjna deputowana do parlamentu Hanna Kanapacka. Swój pomysł ogłosiła w poniedziałek w mediach społecznościowych.

Kanapacka uważa, że trzeba postawić "kropkę w historii państwa związkowego”. "Zrobić to można tylko poprzez referendum, które może zainicjować 450 tys. obywateli, parlament lub prezydent” – napisała na Facebooku. 

Swój postulat polityk opublikowała w internecie w dniu, w którym opozycja obchodzi 101. rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, którą uważają za początek współczesnej białoruskiej państwowości.

Posłanka jest – obok Aleny Anisim - jedną z dwóch osób reprezentujących opozycję w białoruskim parlamencie. 

- Dzisiaj, w rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, znowu ostro zarysowuje się problem zachowania niepodległości i suwerenności Białorusi – napisała posłanka. 

Jej zdaniem odbywa się to w warunkach "niespodziewanie gwałtownego forsowania procesów integracyjnych w ramach niezrealizowanego od 20 lat projektu państwa związkowego, co zmusza do zastanowienia się, czy w ogóle potrzebny jest nam taki projekt”. 

Zdaniem Kanapackiej „bratnim narodom Białorusi i Rosji niepotrzebne jest państwo związkowe jako projekt polityczny”, a integrację gospodarczą można realizować w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. 

Jej zdaniem projekt państwa związkowego przez 20 lat był „dzieckiem martwo urodzonym”. Dzisiaj - jak ocenia - „zaczęli go w celach politycznych wykorzystywać politycy rosyjscy, przy czym de facto towarzyszą temu groźby nacisku gospodarczego na nasz kraj”. 

Przeciwko umowie ws. państwa związkowego

Wcześniej postulat anulowania umowy państwa związkowego zgłosił m.in. Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności "Razem". Rosja to wojna, a sojusz z Rosją prowadzi do zguby - apelowali opozycjoniści. 

Rosja naciska na integrację

Od końca 2018 r. Rosja otwarcie naciska na Białoruś, by ta zgodziła się na pogłębienie procesów integracyjnych poprzez zrealizowanie zapisów umowy z 1999 r. o utworzeniu państwa związkowego. Chodzi m.in. o utworzenie wspólnych instytucji państwowych, waluty, sądów, struktur celnych etc. 

25 marca kręgi niezależne na Białorusi świętują rocznicę ogłoszenia w 1918 r. Białoruskiej Republiki Ludowej (BRL). Białoruskie środowiska narodowe próbowały wówczas wykorzystać słabość i zamęt w Rosji, by utworzyć własne państwo na terenach okupowanych przez Niemcy i 25 marca proklamowano Białoruską Republikę Ludową. Choć nie przetrwała jako państwo, to właśnie ona jest przez środowiska niezależne i opozycję uważana za początek białoruskiej państwowości. 

Porozumienie Łukaszenki i Jelcyna

Porozumienie o utworzeniu Związku Białorusi i Rosji podpisali 2 kwietnia 1997 roku prezydenci Białorusi Aleksander Łukaszenka i Rosji Borys Jelcyn. W następnych latach w ramach pogłębiania procesu integracji powstawały kolejne organy związkowe i umowy dwustronne. W styczniu 2000 roku weszła w życie umowa o utworzeniu państwa związkowego.  2 kwietnia jest na Białorusi obchodzony jako Dzień Jedności Narodów Białorusi i Rosji. 

PAP/IAR/in/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Grodno: Dzień Woli, niezależne święto Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:56
W Grodnie setki Białorusinów przyszły na obchody 101 rocznicy proklamowania niepodległości. W tym roku władze nie zgodziły się na uroczystości w centrum Mińska, aktywiści postanowili zatem przenieść główne uroczystości, zaplanowane koncerty, etc., do Grodna. Jak poinformował jeden z organizatorów, Paweł Bieławus, na koncertach w Grodnie obecnych było kilka tysięcy osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: otrzymaliśmy od Rosji propozycje w sprawie pogłębienia integracji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 11:00
Białoruś otrzymała od Rosji propozycje dotyczące pogłębienia integracji w ramach państwa związkowego tworzonego przez te dwa kraje – poinformował w piątek szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej. Zapewnił przy tym, że „nie ma mowy o żadnym zjednoczeniu”. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef BAŻ: rusyfikacja mediów na Białorusi to ogromne wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 19:00
Zrusyfikowanie białoruskich mediów to wielkie wyzwanie dla naszego kraju; białoruski widz patrzy na świat oczami Kremla – ostrzega szef niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) Andrej Bastuniec. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Wilnie marsz pamięci Konstantego Kalinowskiego pod czterema flagami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 11:20
Marsz pamięci Konstantego Kalinowskiego, jednego z przywódców powstania styczniowego na Litwie, przeszedł w sobotę ulicami Wilna w 155. rocznicę jego śmierci. Pamięć bohatera powstania uczcili Białorusini, Litwini i Polacy, ale także Ukraińcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: koncerty i mityng w Dzień Woli. Opozycjonista zatrzymany

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 16:20
W Mińsku na uroczystych obchodach związanych z Dniem Wolności zebrało się kilka tysięcy ludzi. Działacze niezależni i opozycyjni występowali z krótkimi przemówieniami, były koncerty. Zatrzymano opozycjonistów Źmiciera Daszkiewicza i – na krótko - Witala Rymaszeuskiego.
rozwiń zwiń