Raport Białoruś

Białoruś w 2020 r nie otrzyma 951 mln rubli z tytułu rozliczeń naftowych z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 06:00
Do budżetu Białorusi w 2020 r. nie wpłynie 951 mln rubli białoruskich z tytułu rozliczeń naftowych z Rosją – poinformował wiceminister finansów Jury Sieliwierstau. Powód to wygaśnięcie porozumienia o tzw. transferze eksportowych opłat celnych za rosyjską ropę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

CZYTAJ TAKŻE
rumi
Nie przez okupację, ale przez integrację. Tak mogłaby zniknąć Białoruś?

- W 2020 r. o 537 mln rubli białoruskich (ok. 1,01 mld zł - PAP) zmniejszą się wpływy z tytułu ceł eksportowych za produkty naftowe i o 951 mln rubli (ok. 1,7 mld zł) – z tytułu tzw. "pierietamożki” (transferu eksportowych opłat celnych - PAP)” – powiedział w poniedziałek wiceminister.

Jak uściślił Sieliwierstau, cytowany przez agencję Interfax-Zachód, Mińsk i Moskwa nie porozumiały się w sprawie przedłużenia systemu rozliczeń za ropę po 31 grudnia 2019 r.

"Zamiast zniżki na gaz"

W kwietniu 2017 r. Białoruś i Rosja ustaliły mechanizm "pierietamożki”, czyli transferu eksportowych opłat celnych za rosyjską ropę. Jest to w istocie mechanizm dotowania białoruskiego budżetu, zaproponowany przez Rosjan zamiast zniżki na gaz.

Polega on na tym, że strony umówiły się na dostawy na Białoruś rosyjskiej ropy w ilości 24 mln ton rocznie, przy czym 18 mln ton rocznie powinno fizycznie trafić na Białoruś, a od pozostałych sześciu mln ton Rosja przelewa na konto Mińska równowartość ceł eksportowych. Umowa obowiązuje do końca br.

Białoruś i Rosja prowadzą obecnie negocjacje na temat ceny gazu od stycznia 2020 r. Jednocześnie toczą się rozmowy w sprawie programu pogłębionej integracji obu krajów w ramach państwa związkowego.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Polska może być hubem gazowym, z USA, Ukrainą. Białoruś to bardzo smutny przypadek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:00
- Polska ma potencjał, by zostać konkurencyjnym hubem gazowym m.in. dzięki porozumieniu z USA i Ukrainą – mówi Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Wiele osób pyta w tym kontekście, czy w projekty energetyczne regionu można włączyć Białoruś. – Białoruskie gazociągi należą do Gazpromu. Nie ma realnych szans na dostawy ropy z USA na Białoruś. Możliwa jest współpraca ew. w kwestii produktów naftowych – odpowiada Wojciech Jakóbik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media o projekcie integracji Rosji i Białorusi. "Wspólny kodeks podatkowy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 12:00
Dziennik "Kommiersant" twierdzi, że dotarł do parafowanego przez premierów Rosji i Białorusi dokumentu z planem integracji: zakłada on utworzenie współnego kodeksu podatkowego (który ma zostać przyjęty do 1 kwietnia 2021 roku), wspólnego kodeksu cywilnego i oraz niemal połączonego nadzoru bankowego. Ma powstać też wspólny regulator rynków gazu, ropy i prądu. Dokument miał być parafowany na początku września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konfederacja z Rosją? Rzeczniczka Aleksandra Łukaszenki zaprzecza

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:00
Rzeczniczka prezydenta Aleksandra Łukaszenki zaprzeczyła, jako Białoruś i Rosja miały w najbliższym czasie stworzyć konfederację. Napisała dziś o tym rosyjska gazeta "Kommiersant" - po analizie programu znacznego pogłębienia integracji między obu państwami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski rząd nie podaje do publicznej wiadomości dokumentów o integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:15
Władze Białorusi nie chcą ujawnić szczegółów dotyczących prac nad pogłębieniem integracji z Rosją. Zapewniają przy tym, że kraj nie straci niepodległości. Odmówiono publikacji projektu integracyjnego.
rozwiń zwiń