Raport Białoruś

Autorzy książki "Dzieci z Dworca Brześć" zbierają środki na jej wydanie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 09:00
Do 27 stycznia na portalu zrzutka.pl prowadzona jest zbiórka pieniędzy na wydanie książki "Dzieci z Dworca Brześć". To pierwsza publikacja o historii czeczeńskich rodzin, które kilka lat temu koczowały na przejściu granicznym pomiędzy Polską i Białorusią oraz o tym jak później ci ludzie odnaleźli się w polskiej rzeczywistości.
Audio
  • Współautorka zdjęć do książki Marta Rybicka o historiach osób, które opisane są w książce (źr. IAR)
Na zdjęciu: spotkania z czeczeńskimi dziećmi w Domu Innowacji Społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy w Warszawie w 2017 roku. Dzieci wraz z rodzinami, czekając na wjazd do Polski, przez kilka miesięcy koczowały na dworcu w Brześciu
Na zdjęciu: spotkania z czeczeńskimi dziećmi w Domu Innowacji Społecznych "Marzyciele i Rzemieślnicy" w Warszawie w 2017 roku. Dzieci wraz z rodzinami, czekając na wjazd do Polski, przez kilka miesięcy koczowały na dworcu w BrześciuFoto: PAP/Jakub Kamiński

Książka opowiada o przeszłości uchodźców, powodach które skłoniły ich do opuszczenia ojczyzny, oraz oczekiwaniu na szansę wjazdu do Polski.

Autorkami książki są, jak podaje IAR, Marina Hulia, wolontariuszka, która opiekuje się rodzinami uchodźców, oraz dziennikarka Monika Głuska. Współautorka zdjęć do książki Marta Rybicka, mówi, że jest to historia zmian jakie zaszły w życiu zwykłych ludzi, zmuszonych do ucieczki na zachód. - To również opis sposobów na radzenie sobie z biedą, brakiem akceptacji i szukaniem tożsamości - mówi.

Autorzy opowiadają zarówno o procedurach, przez które musi przejść człowiek by uzyskać pozwolenie na pobyt w naszym kraju, jak i o próbach zorganizowania sobie tu nowego życia. - Jest to bardzo trudne, ale przy wsparciu wolontariuszy i rodzin - możliwe - powiedziała Marta Rybicka.


IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Polska może być hubem gazowym, z USA, Ukrainą. Białoruś to bardzo smutny przypadek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:00
- Polska ma potencjał, by zostać konkurencyjnym hubem gazowym m.in. dzięki porozumieniu z USA i Ukrainą – mówi Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Wiele osób pyta w tym kontekście, czy w projekty energetyczne regionu można włączyć Białoruś. – Białoruskie gazociągi należą do Gazpromu. Nie ma realnych szans na dostawy ropy z USA na Białoruś. Możliwa jest współpraca ew. w kwestii produktów naftowych – odpowiada Wojciech Jakóbik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media o projekcie integracji Rosji i Białorusi. "Wspólny kodeks podatkowy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 12:00
Dziennik "Kommiersant" twierdzi, że dotarł do parafowanego przez premierów Rosji i Białorusi dokumentu z planem integracji: zakłada on utworzenie współnego kodeksu podatkowego (który ma zostać przyjęty do 1 kwietnia 2021 roku), wspólnego kodeksu cywilnego i oraz niemal połączonego nadzoru bankowego. Ma powstać też wspólny regulator rynków gazu, ropy i prądu. Dokument miał być parafowany na początku września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konfederacja z Rosją? Rzeczniczka Aleksandra Łukaszenki zaprzecza

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:00
Rzeczniczka prezydenta Aleksandra Łukaszenki zaprzeczyła, jako Białoruś i Rosja miały w najbliższym czasie stworzyć konfederację. Napisała dziś o tym rosyjska gazeta "Kommiersant" - po analizie programu znacznego pogłębienia integracji między obu państwami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski rząd nie podaje do publicznej wiadomości dokumentów o integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:15
Władze Białorusi nie chcą ujawnić szczegółów dotyczących prac nad pogłębieniem integracji z Rosją. Zapewniają przy tym, że kraj nie straci niepodległości. Odmówiono publikacji projektu integracyjnego.
rozwiń zwiń