Raport Białoruś

Media: ciężkie zapalenia płuc w Witebsku na Białorusi. "Kilka razy więcej niż zwykle"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 14:00
Media informują o przypadkach ciężkich zapaleń płuc, będących efektem zakażenia koronawirusem w Witebsku, na wschodzie Białorusi, i o wprowadzonych przez tamtejsze władze środkach profilaktycznych. „Zapaleń płuc jest 2-3 razy więcej niż zwykle” – powiedziała anonimowo lekarka Radiu Swaboda.
Audio
  • Nie żyje znany białoruski aktor. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

łukaszenka 1200 shut
Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

Aktor z teatru w Witebsku już szósty dzień przebywa na oddziale reanimacji z podłączonym respiratorem. Ma potwierdzony test na Covid-19 – poinformowało Radio Swaboda, powołując się na dyrekcję teatru. Spektakle odwołano, ale nie z powodu kwarantanny, lecz - „pustej widowni”.

Zachorowała także żona aktora, która jednak infekcję przeszła znacznie łagodniej i nie potrzebowała sztucznej wentylacji płuc.

Do zakażenia Covid-19 mogło dojść w szpitalu, gdzie - jak powiedziała kobieta - przebywa sześć osób zakażonych Covid-19, a także wielu innych chorych na zapalenie płuc, których „leczono antybiotykami i wypisywano, nie robiąc testów na koronawirusa”.

"Wiele przypadków zapalenia płuc"

O podobnych sytuacjach piszą coraz częściej białoruscy internauci i ostrożnie informują media niezależne. W szpitalach jest wiele przypadków zapaleń płuc, które nie są sprawdzane pod kątem Covid-19, chociaż ministerstwo zdrowia zapewnia, że wszyscy chorzy z ciężkim i średnio ciężkim przebiegiem choroby są testowani.

„Zapaleń płuc w Witebsku jest 2-3 razy więcej niż zwykle” – powiedziała anonimowo Radiu Swaboda lekarka z tego miasta.

Poinformowała również o problemach z infrastrukturą w szpitalach przeprofilowanych pod kątem pacjentów z chorobami płuc, a także o niewystarczającej ilości masek i odzieży ochronnej dla personelu.

Blogerzy alarmują, że władze mogły przyjąć taktykę – mniej testów, mniej zakażeń. To w efekcie może prowadzić do istotnego zaniżenia statystyk dotyczących infekcji. Na Białorusi jest ich obecnie 152, a to znacznie mniej niż w sąsiednich państwach. Na Białorusi nie odnotowano dotąd oficjalnie przypadków śmiertelnych.

W kraju nie ogłoszono przy tym radykalnych środków walki z epidemią – nie ma kwarantanny, a granic nie zamknięto. W skali kraju wprowadzono szereg rekomendacji, zaczerpniętych z instrukcji WHO, takich jak zachowywanie dystansu czy mycie i dezynfekowanie rąk. Uczelnie w Mińsku zmieniły rozkład zajęć, by studenci nie jeździli środkami transportu miejskiego w godzinach szczytu.

Od kilku dni wjeżdżający do kraju z państw, gdzie potwierdzono przypadki Covid-19 mają obowiązek 14-dniowej kwarantanny domowej. To rozporządzenie rządu, jednak nie przewiduje żadnych mechanizmów weryfikacji ani sankcji za nieprzestrzeganie nakazu. Przedstawicielka ministerstwa zdrowia tłumaczyła ostatnio, że każdy samoizolowany ma kontrolować się sam.

10 dni temu media niezależne podały informację o pierwszej śmierci z powodu koronawirusa, właśnie z Witebska, jednak została ona natychmiast zdementowana przez ministerstwo zdrowia.

Według mediów w okolicach Witebska i Homla sytuacja może być najpoważniejsza, ponieważ regiony te graniczą z Rosją, gdzie zakażeń jest więcej, a Białoruś ma z tym krajem faktycznie otwartą granicę.

Bez kwarantanny

Według opinii lekarki, rozmówczyni Radia Swaboda, „zaczęło się od tego, że pracownicy fabryki obuwia Marko wyjechali do Mediolanu, a po powrocie nie zostali poddani kwarantannie”.

Powołując się na informacje władz Witebska, w poniedziałek media poinformowały o wprowadzonych w mieście dodatkowych środkach profilaktyki, takich jak odwołanie zajęć grupowych dla studentów, ograniczenia w szkołach (dzieci mogą przebywać tylko w jednej klasie, nie mieszając się z innymi), odwołanie szeregu imprez w zamkniętych pomieszczeniach czy skrócenie pracy klubów i barów.

Apel o regularne informacje

Media niezależne apelują tymczasem do władz o aktualną i uczciwą informację na temat sytuacji epidemicznej. „Dziesiątki niepokojących informacji o rozprzestrzenianiu się koronawirusa otrzymuje codziennie redakcja TUT.by (największy niezależny portal na Białorusi). Kierujemy te pytania do ministerstwa zdrowia, ale odpowiedzi przychodzą tylko na ich niewielką część” – napisała w poniedziałek redakcja TUT.by.

Tego samego dnia z apelem do władz zwróciło się niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy. „Najlepszym sposobem zapobiegania pojawianiu się i szerzenia fake newsów w mediach jest szybkie dostarczenie prawdziwych informacji” – napisano.Jak wskazał w swoim oświadczeniu TUT.by, w sytuacji braku zaufania do władz, wzmocnionej m.in. przez tragiczne doświadczenie awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu, która uderzyła w Białoruś najsilniej, nie umocni go „skąpa oficjalna informacja w połączeniu z brawurowymi materiałami w telewizji państwowej”.

Media państwowe uspokajają, wzywają do unikania paniki i bagatelizują sytuację, powtarzając za prezydentem, że „mamy do czynienia z psychozą”. Alaksandr Łukaszenka, który w sobotę rozegrał mecz hokeja, powiedział dziennikarce, że „nie widzi żadnego wirusa”. „Lepiej jest umrzeć stojąc niż żyć na kolanach” – oświadczył.


***

Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ

IAR/PAP/agkm

***

KALENDARIUM 

31 marca Białoruskie ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek śmierci spowodowanej koronawirusem. To 75-letni Wiktar Daszkiewicz, aktor z Witebska

30 marca: Na Białorusi potwierdzono 152 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W szpitalach i pod kontrolą lekarzy znajduje się 105 zakażonych, a 47 osób wyzdrowiało – dodano.

27 marca. Liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem na Białorusi zwiększyła się od środy o osiem, do 94 - poinformowało w piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia. 32 osoby wyzdrowiały i już opuściły szpitale lub przygotowują się do tego.
Według ministerstwa zdrowia w kraju przeprowadzono dotąd 24 tys. testów na obecność SARS-CoV-2.

25 marca Na Białorusi do 86 wzrosła liczba osób zakażonych COVID-19. To oznacza, że od poniedziałku, gdy podano ostatnie oficjalne dane liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się o 5 osób. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 29 osób już wyzdrowiało. Dotychczas wykonano około 23 tysięcy testów na obecność patogenu.

23 marca Na Białorusi do 81 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Oznacza to, że od soboty, gdy po raz ostatni podawano dane, zarejestrowano 5 nowych zakażeń COVID-19. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 22 osoby wyzdrowiały, a 59 jest nadal leczonych. Od chwili rozpoczęcia badań, czyli od 23 stycznia, na Białorusi wykonano ponad 21 tysięcy testów na obecność patogenu.

20 marca  Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła do 69 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Wyzdrowiało 15 osób - dodano.
W szpitalach przebywają 42 osoby z zakażeniem potwierdzonym testami, ale niewykazujące objawów. 12 osób ma symptomy infekcji.
Resort zdrowia poinformował, że od końca stycznia przebadano na obecność wirusa 19 tys. osób.
W środę potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na Białorusi było 51.

18 marca Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 51 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Z tego dziewięć osób ma objawy infekcji, a 37 przechodzi ją bez objawów. Pięć osób wypisano już ze szpitali.

16 marca: 36 przypadków zakażeń (cztery nowe podczas weekendu)

14 marca: 32 przypadki zakażeń

13 marca: 27 przypadków

12 marca: 21 przypadków

11 marca: 11 przypadków

10 marca 9 (trzy nowe przypadki)

4 marca - 6 (2 nowe przypadki)

3 marca: 4 przypadki

2 marca : 2 nowe przypadki podejrzeń, wciąż 1 przypadek potwierdzony

27 lutego: pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa; testy przeprowadzone 27 lutego w centrum epidemiologii i mikrobiologii wykazały obecność koronawirusa Covid-19 u jednego ze studentów z Iranu

(Na podstawie doniesień PAP, IAR)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: Rosja płonie od wirusa, w mediach nie wszystko mówili,a u nas spokój

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:00
Rosja płonie od koronawirusa, a u nas jest spokojnie; to pytanie retoryczne, kto powinien się odgradzać – oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, komentując decyzję Rosji o zamknięciu granicy z jego krajem. Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła do 36.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 22:00
- Ryzykowne podejście Mińska do pandemii może zaowocować problemami podczas jesiennych wyborów prezydenckich – prognozuje ekspert OSW Kamil Kłysiński. Dodaje, że w związku z pandemią gospodarka Białorusi może się załamać. Analityk zaznacza, że ani koronawirus, ani spory o ropę nie osłabiły przymierza wojskowego Mińska i Moskwy, czego dowodem jest prowadzony obecnie sprawdzian gotowości bojowej białoruskiej armii w reakcji na natowskie manewry Defender Europe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś oczekuje wsparcia MFW z powodu koronawirusa. Trwają rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 17:00
Państwowa agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że białoruski rząd i miejscowy Bank Narodowy omawiają z Międzynarodowym Funduszem Walutowym kwestię wsparcia finansowego w związku z wyzwaniami, które stoją przed gospodarką kraju. Chodzi o wsparcie 900 mln dolarów
rozwiń zwiń