Raport Białoruś

Łukaszenka każe przyspieszyć prace nad elektrownią jądrową

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 22:21
Prezydent Białorusi zalecił też resortowi energetyki zmniejszanie zużycia gazu ziemnego, tworzenie elektrowni opartych na węglu, rodzimych rodzajach paliwa i odnawialnych źródłach energii.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zażądał w piątek, by przyspieszyć budowę w kraju elektrowni atomowej. Zalecił, by w ciągu najbliższych pięciu lat jej budowę "rozwinąć na pełną skalę" - podała oficjalna agencja BiełTA.

Na posiedzeniu z udziałem przedstawicieli rządu i niedawno mianowanych urzędników Łukaszenka zaapelował do ministerstwa energetyki i całego rządu, by "w obecnej pięciolatce (do 2015 roku) koniecznie rozwinąć na pełną skalę budowę białoruskiej elektrowni atomowej. Ten projekt się przedłuża; ostatecznie mnie już dzisiaj mało interesuje, z kim będziecie budować (elektrownię) - z Chińczykami, Francuzami, czy Rosjanami. Pracę trzeba zaczynać" - mówił.

Białoruś planuje budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu (biał. Astrawiec) w obwodzie grodzieńskim. Premier Uładzimir Siemaszko powiadomił w połowie lutego, że Białoruś ubiega się o kredyt od Rosji na budowę siłowni oraz infrastruktury w wysokości 9 mld dolarów, na okres 25 lat.

W styczniu premier Rosji Władimir Putin oszacował wartość projektu budowy elektrowni przez stronę rosyjską na około 6 mld dolarów i zadeklarował, że Rosja "jest gotowa do realizacji tego projektu". Premier Białorusi Michaił Miasnikowicz zapowiadał wówczas, że bazowe porozumienie w sprawie budowy będzie podpisane w pierwszym kwartale 2011 roku.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

9 miliardów dol. kredytu z Rosji na elektrownię atomową w Ostrowcu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 12:05
Białoruś chce uzyskać w Rosji kredyt na sumę 9 miliardów dolarów. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę elektrowni atomowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sejm potępił reżim Aleksandra Łukaszenki za represje po wyborach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 12:30
Rezolucję przyjęto przez aklamację. W parlamencie obecni byli białoruscy opozycjoniści, przemawiał Stanisław Szuszkiewicz, były przewodniczący parlamentu Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łukaszenka zacznie handlować więźniami za kredyty"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 13:52
„Czarna lista” współpracowników reżimu Aleksandra Łukaszenki powinna być na bieżąco uzupełniania o nazwiska oficerów także niższych szczebli – mówił Wincuk Wiaczorka w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń