Raport Białoruś

Polscy dziennikarze uwolnieni z białoruskiego aresztu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 20:58
Wieczorem białoruska milicja wypuściła zatrzymanych wcześniej dziennikarzy polskich mediów. Interweniował polski konsul

Po kilku godzinach przetrzymywania na komisariacie w Grodnie zwolnieni zostali Agnieszka Lichnerowicz z radia TOK FM i operator kamery TVP1 Borys Czerniawski. Jest on obywatelem Rosji.

W sprawie uwolnienia dziennikarzy interweniował polski konsul dyżurny Piotr Lewczuk.

Po zatrzymaniu dziennikarzy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski  stanowczo zażądał uwolnienia zatrzymanych. Sikorski powiedział, że jeśli interwencja służb konsularnych nic nie da to polskie słuzby podejmą kolejne, bardziej stanowcze kroki.

Na centralnym placu Sowieckim w Grodnie o godz. 19 czasu lokalnego (godz. 18 czasu polskiego) rozpoczęła się "akcja solidarności obywatelskiej", która została zwołana przez internet. Przed zaplanowaną przez internautów akcją władze zorganizowały na placu święto oświaty zawodowej, które rozpoczęło się o godz. 18. Ustawiono scenę, odbywał się kiermasz.

Dziennikarka TVP Arleta Bojke powiedziała, że reporterka TOK FM i operator TVP zostali zatrzymani, gdy chcieli zrobić zdjęcia osób protestujących otoczonych szpalerem milicji. "Pytaliśmy funkcjonariusza milicji, na jakiej podstawie zatrzymano reporterkę i operatora, skoro mieli wszystkie potrzebne akredytacje. Pułkownik odpowiedział, że na podstawie rozkazu" - relacjonowała Bojke.

Podczas manifestacji w centrum Mińska zatrzymano także dziennikarza Europejskiego Radia dla Białorusi Pawła Swiardłoua - poinformowało radio Swaboda. Dziennikarza zatrzymano pod koniec manifestacji, gdy zgromadzeni już się rozchodzili. Swiardłou już po zatrzymaniu, siedząc w milicyjnym autobusie, powiedział przez telefon, że zabrali go dwaj ludzie po cywilnemu, nie wyjaśniając przyczyn.

"Akcję solidarności obywatelskiej" na Białorusi organizują grupy "Rewolucja przez Sieć Społecznościową" i "Młodzieżowa Platforma Internetowa Ruch Przyszłości".

W tę środę podobne manifestacje zorganizowano w kilku dużych miastach Białorusi, w tym również w Mińsku. Wszystkie miejsca, gdzie miały się odbyć, były obstawione przez milicję. W Grodnie, Brześciu i Soligorsku doszło do zatrzymań.

mch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Milicjanci: przyjaciel Poczobuta "przeklinał"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 06:30
Igor Bancer, działacz Związku Polaków na Białorusi, może trafić do aresztu z paragrafu "drobne chuligaństwo" - powiedziała Raportowi Białoruś szefowa ZPB Anżelika Orechwo, prywatnie jego żona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strajk głodowy działacza Polonii na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 10:06
Igor Bancer został skazany na pięć dni aresztu. Działacz mówi, że to decyzja polityczna, ogłosił tzw. suchą głodówkę: nic nie je i nie pije.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska milicja zatrzymała polską dziennikarkę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 19:03
Dziennikarkę radia TOK FM Agnieszkę Lichnerowicz zatrzymano w Grodnie. Minister Sikorski ostrzega Białoruś.
rozwiń zwiń