Raport Białoruś

Centrum informacji o Białorusi rusza w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 16:30
Informacyjne Biuro Solidarności z Demokratyczną Białorusią zainaugurowało swoją działalność w Warszawie.
Audio

Jak powiedziała kierująca biurem Julia Słuckaja, będzie ono dostarczać informacji o Białorusi nie tylko dziennikarzom piszącym o tym kraju, ale też politykom, którzy w Europie tworzą prawo mające wpływ na sytuację na Białorusi, m.in. deputowanym Parlamentu Europejskiego.

Swoją działalność biuro rozpoczęło od dyskusji na temat sytuacji niezależnych białoruskich mediów. Jak podkreśliła Słuckaja, dziś na Białorusi istnieje zaledwie pięć ogólnokrajowych gazet niezależnych od władz państwowych i około 10 gazet regionalnych.

Redaktor naczelny agencji informacyjnej BielaPAN Aleś Lipaj podkreślał, że po wyborach prezydenckich w 2010 roku sytuacja dziennikarzy na Białorusi pogorszyła się. Dziennikarzy zatrzymywano m.in. podczas odbywających się latem milczących protestów, przeszukiwano redakcje.

Redaktor naczelny gazety "Swobodnyje novosti" Aleksandr Ulicionak mówił z kolei o ekonomicznym wymiarze represji. - Koszt druku jest dla nas pięciokrotnie wyższy niż dla gazet państwowych. Także papier jest ponad dwa razy droższy, na dodatek nie można kupić go od ręki - powiedział.

Jak dodał, kiedyś możliwy był druk poza granicami kraju, np. na Litwie, gdzie jest on tańszy. Teraz, w związku z kryzysem gospodarczym na Białorusi, nie jest to już możliwe - waluty obce są niedostępne.

- Drukujemy w prywatnych drukarniach, gdzie jest to tańsze, ale wiąże się to z niższą jakością gazety. Kolorowe są tylko dwie strony - pierwsza i ostatnia - dodał.

Słuckaja dodała, że niezależne redakcje mają problem ze sprzedażą reklam, białoruskie firmy boją się je kupować.

Informacyjne Biuro Solidarności z Demokratyczną Białorusią powstało oficjalnie w styczniu br., od marca ma status organizacji pożytku społecznego. Siedziba biura mieści się w lokalu udostępnionym przez władze Warszawy. Zespół biura tworzą analitycy, eksperci i dziennikarze na Białorusi.

Kierująca pracami biura Julia Słuckaja była redaktor naczelną "Komsomolskiej Prawdy w Białorusi" (1994-2006) i szefową punktu korespondenckiego Europejskiego Radia dla Białorusi w Mińsku (2007-2011).

Głównym sponsorem biura jest polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wspierają je również Freedom House, The German Marshall Fund of the United States, i Nordic Council of Ministers.

Biuro przygotowuje newsletter z informacjami o Białorusi (w języku angielskim i rosyjskim), a 5 września ruszy jego strona internetowa (www.solidarityby.eu)

PAP, agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruski Press Club w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 04:00
W Warszawie powstał Białoruski Press Club. Jak podkreślają jego założyciele - białoruscy niezależni dziennikarze, w ich kraju taka inicjatywa nie byłaby możliwa.
rozwiń zwiń