Raport Białoruś

Łukaszenka ułaskawił czterech opozycjonistów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 04:00
Aleksander Łukaszenka zdecydował o zwolnieniu z więzienia czterech skazanych po demonstracji 19 grudnia 2010 w Mińsku.
Łukaszenka ułaskawił czterech opozycjonistów
Foto: (fot. sxc.hu)

Jak powiedział szef MSZ Bułgarii, Nikołaj Mładenow, zwolnienie więźniów to efekt negocjacji, jakie prowadził z Łukaszenkę od około półtora miesiąca. Aleksander Łukaszenka miał obiecać, że zwolni wszystkich opozycjonistów zatrzymanych po grudniowych wyborach i wezwie opozycję do dialogu - te propozycje przesłał Mładenow szefom MSZ UE na kilka dni przed trwającym właśnie nieformalnym szczytem w Sopocie.

"Przyznali się do winy"

Jak ustaliły białoruskie portale internetowe, na wolność wypuszczono czterech szeregowych uczestników demonstracji 19 grudnia, skazanych na 3 do 4 lat kolonii karnej. Są to działacze opozycyjnej organizacji młodzieżowej Młody Front Aleś Kirkiewicz i Aleh Hniedczyk, Andrej Pratasenia ze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej i Dźmitry Daronin, przed procesem ślusarz w mińskich zakładach samochodowych (MAZ).

W oficjalnym komunikacie nie podano nazwisk ułaskawionych w czwartek więźniów. Administracja Aleksandra Łukaszenki dodała, że "dekret podpisany został po rozpatrzeniu petycji o ułaskawienie". "Skazani wyrazili żal, przyznali się do winy, uznali bezprawny  charakter swoich działań i wykazali gotowość do postępowania w zgodzie z prawem Republiki Białoruś - dodała administracja.

Jak komentują białoruskie portale, tego rodzaju uzasadnienie nie przypadnie do gustu urzędnikom Unii Europejskiej.

13 ułaskawionych

To już kolejna tura ułaskawień. Wcześniej 14 sierpnia Aleksander Łukaszenka zwolnił z więzienia 8 osób, także szeregowych uczestników demonstracji: byli to Dzmitryj Drozd, Artiom Gribkau, Siarhiej Kazakau, Jewgienij Sekret, Uładzimir Eremieniok, Wasilij Parafiankou, Witalij Mackiewicz i Aleksander Kwiatkiewicz.

Łukaszenka ułaskawił także Uładzimira Chamiczenkę, który przez opozycję nazwany został "słuchawką", po tym gdy na zdjęciach pokazano, że rozmawia (prawdopodobnie) przez słuchawkę ukrytą w rękawie. Opozycja podejrzewa go o współpracę ze służbami specjalnymi i udział w prowokacji podczas demonstracji 19 grudnia.

Jednak, jak zauważa portal telegraf.by, niektórzy ułaskawieni zaprzeczali, by pisali petycje o ułaskawienie.

PAP, telegraf.by, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka proponuje okrągły stół

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 11:53
Aleksander Łukaszenka zaprosił przeciwników politycznych, przedstawicieli Unii Europejskiej i Rosji do omówienia sytuacji na Białorusi przy okrągłym stole.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dialog z Łukaszenką pod rosyjskimi lufami?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 23:07
- Bez zwolnienia więźniów nie ma mowy o negocjacjach – mówił Wincuk Wiaczorka z Ruchu Białoruskiego. A rozmowy powinny dotyczyć wolnych wyborów. Takie stanowisko ws. słów Aleksandra Łukaszenki o okrągłym stole przyjęły opozycyjne partie białoruskie na wtorkowym zebraniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zapowiada zwolnienie wszystkich więźniów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 19:13
Aleksander Łukaszenka obiecał uwolnić wszystkich więźniów politycznych na początku października - informuje szef bułgarskiego MSZ Nikołaj Mładenow.
rozwiń zwiń