Raport Białoruś

Unia rozszerzyła sankcje wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 14:08
Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu w Luksemburgu. Na listę osób niepożądanych w Unii dopisano 16 nazwisk.
Audio
Flagi państw UE
Flagi państw UEFoto: europa.eu

Unia Europejska rozszerzyła kolejny raz sankcje wobec Białorusi w związku z łamaniem demokratycznych standardów i praw człowieka. Na liście znalazły się m.in. cztery osoby odpowiedzialne za proces obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego.

Zakaz wjazdu na teren Wspólnoty mają między innymi kolejni prokuratorzy i sędziowie, którzy prześladowali opozycję i wydawali wyroki skazujące. Czarna lista liczy więc teraz ponad dwustu działaczy białoruskiego reżimu, otwiera ją prezydent Aleksander Łukaszenka. Także aktywa finansowe tych osób w europejskich bankach są zamrożone.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych podejmując decyzję w tej sprawie argumentowali, że sytuacja na Białorusi nie poprawiła się. Wprawdzie reżim zwolnił kilku więźniów politycznych, ale też kontynuował represje wobec opozycji.

Szefowie dyplomacji 27 krajów powtórzyli ultimatum Wspólnoty - dialog Brukseli z Mińskiem będzie możliwy dopiero wtedy gdy wszyscy opozycjoniści zostaną wypuszczeni z więzień i demokratyczne standardy będą przestrzegane.

Na razie bez sankcji ekonomicznych

Mimo krytycznej oceny sytuacji na Białorusi, Unia nie zdecydowała na razie o rozszerzeniu sankcji gospodarczych. Wciąż na czarnej liście pozostają trzy firmy powiązane z reżimem w Mińsku.

Do tej pory zamrożeniem aktywów i zakazem wjazdu na terytorium UE objęto 192 osoby bezpośrednio związane z fałszowaniem wyników wyborów prezydenckich w 2006 i 2010 roku lub zaangażowane w represje wobec przeciwników reżimu Łukaszenki.

20 czerwca UE podjęła decyzję o nałożeniu embarga na sprzedaż i dostawy broni oraz eksport do Białorusi jakiegokolwiek sprzętu mogącego służyć represjom. Zamroziła także aktywa trzem związanym z reżimem przedsiębiorstwom. Na podstawie poniedziałkowej decyzji, sankcje, obejmujące już w sumie ponad 200 osób, będą obowiązywać do końca października 2012 r.

W poniedziałek w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych UE mają też rozmawiać o możliwościach zmiany kryteriów pozwalających na nałożenie sankcji, tak by uchroniły UE przed procesami wytaczanymi jej przez osoby objęte sankcjami. Ministrowie mają także omówić zeszłotygodniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie, który Białoruś zbojkotowała. Na szczycie tym 27 krajów UE przyjęło deklarację potępiającą łamanie zasad demokracji, rządów prawa i praw człowieka na Białorusi. Deklaracji nie poparli natomiast przywódcy pozostałych wschodnich partnerów UE: Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Azerbejdżanu.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Bez sankcji gospodarczych dla Białorusi. Poszerzono czarną listę

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 08:35
Szefowie MSZ Unii poszerzyli tylko sankcje dyplomatyczne, rozszerzono o 13 nazwisk "czarną listę", na której znajdują się osoby z zakazem wjazdu do Unii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia rozszerzy sankcje wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 17:52
Unia Europejska obejmie zakazem wizowym kolejnych 16 przedstawicieli białoruskiego reżimu - informują źródła dyplomatyczne w Brukseli.
rozwiń zwiń