Raport Białoruś

Deutsche Bank i Paribas kończą interesy z władzą białoruską

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 15:35
Deutsche Bank i BNP Paribas oświadczyły, że nie będą prowadzić w przyszłości interesów z administracją Białorusi.

Te dwa banki, niemiecki  i francuski, razem z Royal Bank of Scotland (RBS) i rosyjskim Sberbankiem wyemitowały białoruskie obligacje za 1mld dolarów w sierpniu 2010 roku, a w styczniu 2011 roku, już po brutalnym słumieniu manifestacji opozycyjnej  i sfałszowaniu wyników wyborów, kolejną turę obligacji – za 850 mld dolarów.

W związku z tą sprawą odbył się szereg protestów, opublikowano międzynarodową petycję.

Irina Bogdanova, siostra Andreja Sannikaua, kandydata na prezydenta skazanego na 5 lat kolonii karnej, podniosła temat zaangażowania Deutsche Bank w emisję białoruskich obligacji podczas spotkania z Angelą Merkel (prawdopodobnie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie). Według niej kanclerz Niemiec powiedziała, że zajmie się tą sprawą bezpośrednio.

Pod koniec sierpnia Royal Bank of Scotland ogłosił, że nie będzie angażował się w transakcje z Białorusią. Działacze Index on Censorship zapowiedzieli, że będą teraz apelowali do rosyjskiego Sbierbanku o przerwanie współpracy z władzami w Mińsku.

Deutsche Bank, który oświadczył, że nic nie wie o żadnych komunikatach z biura kanclerz Niemiec, zapewnił, że nie będzie dłużej inwestował w białoruski rząd.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Banki Rosji i Niemiec dadzą kredyt Belaruskali

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 00:05
Największy bank rosyjski Sbierbank i Deutsche Bank udzielą białoruskiemu producentowi soli potasowej - firmie Belaruskali - kredytu w wysokości 2 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bank RBS zrywa współpracę z reżimem Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 12:05
Brytyjski bank RBS (Royal Bank of Scotland) zapowiedział, że nie będzie wchodzić w żadne transakcje z reżimem białoruskim – pisze "The Independent".
rozwiń zwiń