Raport Białoruś

Litwa proponuje strategię: Białoruś bez Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 17:12
Szef MSZ Litwy Audronius Ażubalis podkreśla, że sytuacja na Białorusi jest coraz gorsza - dowodem są choćby nowe restrykcyjne przepisy o KGB i o zakazie zgromadzeń.
Audronius Ażubalis
Audronius AżubalisFoto: fot. OSCE/Jonathan Perfect

– Zmiany w białoruskim prawie, umacniające rolę specłużb i prezydenta, przed którym one odpowiadają, ograniczają swobody obywatelskie – zauważył w wywiadzie dla litewskiej radiostacji Zini.

Ażubalis powiedział, że Litwa zaproponuje krajom Unii Europejskiej opracowanie strategii relacji z Białorusią bez dyktatora. – Cel jest taki, by pokazać i białoruskiemu społeczeństwu, i elitom, że Europa nie widzi przyszłości obecnego reżimu i przygotowuje się już do nowych politycznych relacji z nowymi władzami Białorusi – mówił. 

Jak podkreślał, władze Białorusi pilnie potrzebują teraz pieniędzy, dlatego stopniowo odstępuje od niezależności w zamian za rosyjskie wsparcie dla swojej polityki. Nie chciał prognozować, jak daleko białoruskie władze mogą się posunąć.

23 września w Waszyngtonie (i 3 października w Warszawie) organizacja Freedom House i Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA) przedstawiły wspólny raport o Białorusi., w którym również postulują przygotowanie się do trudnego okresu przejściowego, który może nastąpić po odejściu Aleksandra Łukaszenki ze sceny politycznej. Raport wezwał również międzynarodowe instytucje finansowe, żeby nie udzielały pomocy reżimowi białoruskiemu, który wciąż nie uwolnił z więzień opozycjonistów skazanych po demonstracji 19 grudnia. Zalecił sankcje przeciw niekórym białoruskim przedsiębiorstwom.

- Społeczność międzynarodowa musi wysłać jednoznaczny sygnał, że Zachód nie zamierza ratować obecnego rządu – napisano w dokumencie. Wezwano do wspierania białoruskich ruchów demokratycznych, społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów.

agkm, BelaPAN

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ludzie Łukaszenki pytali, gdzie może uciec

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 00:15
Powstał raport o przyszłości Białorusi. Eksperci z Europy i Stanów Zjednoczonych nie mają wątpliwości: reżimu nie należy karmić pieniędzmi, jego koniec jest bliski. Inwestować trzeba w nowe kadry. Zwrócono uwagę na wyprzedaż białoruskich firm Rosjanom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka odejdź, póki możesz

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 06:00
David J. Kramer, szef Freedom House, ostrzega przed udzielaniem pomocy finansowej Aleksandrowi Łukaszence, póki ten jest przy władzy: Dyktator pozostanie dyktatorem. Przesłanie do Łukaszenki jest proste: odejdź.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Priorytetem Waszyngtonu są białoruscy więźniowie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 06:00
Rozmowa o pomocy finansowej dla Białorusi jest przedwczesna. Najpierw musi dojść do zmian demokratycznych - podkreślił ambasador USA David Johnson w rozmowie z Raportem Białoruś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenkę cieszy pomysł unii Putina

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 16:27
Białoruski dyktator pozytywnie ocenia artykuł Władimira Putina o planach ustanowienia Unii Eurazjatyckiej. W jej skład na początek miałyby wejść Rosja, Białoruś i Kazachstan.
rozwiń zwiń