Raport Białoruś

Łukaszenka i Miedwiediew będą rozwijać ZBiR

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 19:20
Moskwa i Mińsk będą rozwijać współpracę w ramach Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. - Nie zamierzamy pogrzebać tej inicjatywy - oświadczyli Dmitrij Miedwiediew i Aleksander Łukaszenka na posiedzeniu Rady Najwyższej Państwa Związkowego, 25 listopada w rosyjskiej stolicy.

Inicjatywa gospodarczej i walutowej integracji Białorusi i Rosji ma już 15 lat. Zaczęło się w 1996 roku od umowy stowarzyszeniowej. Rok później powstał Związek Białorusi i Rosji, a w 2000 roku przekształcono go w Państwo Związkowe.

Wielu białoruskich i rosyjskich ekspertów podkreśla, że jest to twór „papierowy” bowiem procesy integracji nie zostały dokończone. Innego zdania są prezydenci Rosji i Białorusi. - Państwo Związkowe nie wyczerpało swojego potencjału - ocenił na posiedzeniu Rady Najwyższej Państwa Związkowego Dmitrij Miedwiediew. -Nie będziemy grzebać projektu Państwa Związkowego, ale odwrotnie, będziemy jej rozwijać - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Według białoruskiego prezydenta oba kraje „stoją przed poważnymi wyzwaniami współczesnego świata i w takiej sytuacji - kto jak kto, ale Białoruś i Rosja powinny być razem”.

Moskwa i Mińsk podpisały w piątek porozumienia w sprawie obniżenia cen na dostawy gazu i udzielenia kredytu na budowę białoruskiej elektrowni jądrowej. Rosyjski Gazprom przejął też kontrolę nad kluczowym operatorem przesyłu gazu na Białorusi, Biełtransgazem.

 

IAR, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ropa już nie popłynie do Polski przez Białoruś?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 12:57
Pierwsza nitka BTS-2 jest gotowa. Gdyby Transnieft, tak jak sugeruje, zrezygnował z ropociągu "Przyjaźń", Polska musiałaby sprowadzać całą potrzebną jej ropę tankowcami. To stawiałoby też pod znakiem zapytania przyszłość ropociągu Odessa-Brody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja dwukrotnie obniży cenę gazu dla Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 14:32
W piątek podczas wizyty Aleksandra Łukaszenki w Moskwie podpisane ma być porozumienie gazowe i jednocześnie Rosja przejmie strategiczny dla Białorusi Biełtransgaz – operatora gazowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja znów sprzeda Białorusi tani gaz, zabiera Biełtransgaz

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 18:18
Przez następne trzy lata Rosja znowu będzie dotować gospodarkę rosyjską gazem. Mińsk dostanie też kredyt na budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu, którą zbudują Rosjanie – 10 mld dolarów. Jednocześnie Moskwa przejęła kluczowego operatora przesyłu gazu na Białorusi – Biełtransgaz.
rozwiń zwiń