Raport Białoruś

Mniej gazu przez Białoruś, więcej przez Nord Stream

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 11:30
Rosyjski Gazprom zwiększa dostawy gazu do Niemiec gazociągiem północnym biegnącym po dnie Bałtyku. Jednocześnie zmniejszył się tranzyt rosyjskiego gazu przez Białoruś gazociągiem Jamał-Europa.
Audio

Rosja i Białoruś w piątek podpisały porozumienie, dzięki któremu Gazprom stał się posiadaczem wszystkich akcji Biełtransgazu, białoruskiego dystrybutora gazu. Gazprom stał się tym samym monopolistycznym właścicielem systemu transportu gazu na Białorusi. Zaraz potem, w sobotę rano, tranzyt rosyjskiego gazu do Niemiec przez białoruski odcinek gazociągu Jamał-Europa został zmniejszony z 2 milionów 800 tysięcy metrów sześciennych gazu do 2 milionów 200 tysięcy metrów sześciennych gazu na godzinę.

Gazprom na razie nie komentuje sytuacji. Wcześniej przedstawiciele Gazpromu, m.in. wiceprezes Gazpromu - Aleksander Miedwiediew - zapewniali, że rosyjski koncern nie zmniejszy tranzytu gazu przez Białoruś po uruchomieniu Gazociągu.

 

Jamał wysycha


Według rządowej "Rossijskiej Gaziety", dostawy gazu do Niemiec z wykorzystaniem Nord Stream wzrosły z 340 tys. metrów sześciennych na godzinę na początku listopada do 590 tys. metrów sześc. na godzinę w dniu 27 listopada.

Natomiast "Wiedomosti" podają, że w sobotę, 26 listopada, ilości gazowego paliwa tłoczone do Niemiec za pośrednictwem gazociągu Jamał-Europa spadły z 2,8 mln metrów sześc. na godzinę do 2,2 mln metrów sześć. na godzinę, tj. do letniego minimum.

"Rossijskaja Gazieta" podkreśla, że rura jamalska to najkrótsza droga dostaw rosyjskiego gazu do niemieckich odbiorców.

Z kolei "Wiedomosti" przypominają, że Moskwa zapewniała, iż po oddaniu do eksploatacji Gazociągu Północnego tranzyt gazu z Rosji do Niemiec przez terytorium Białorusi nie ucierpi.

Pierwsza nitka Nord Stream, który bezpośrednio łączy Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie, została oddana do użytku 8 listopada. Docelowo będzie mieć przepustowość 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie (dwie nitki po 27,5 mld metrów sześc.). Strona rosyjska nie wyklucza ułożenia jeszcze jednej nitki.

Gazociąg Jamał-Europa prowadzi z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Jego przepustowość wynosi 32,9 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

 

PAP, IAR, agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rosja znów sprzeda Białorusi tani gaz, zabiera Biełtransgaz

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 18:18
Przez następne trzy lata Rosja znowu będzie dotować gospodarkę rosyjską gazem. Mińsk dostanie też kredyt na budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu, którą zbudują Rosjanie – 10 mld dolarów. Jednocześnie Moskwa przejęła kluczowego operatora przesyłu gazu na Białorusi – Biełtransgaz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tani rosyjski gaz dla Białorusi to zagrożenie dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 18:40
Obniżka ceny rosyjskiego gazu dla Białorusi to zagrożenie dla polskiego przemysłu, głównie chemicznego - uważa Andrzej Szczęśniak, ekspert zajmujący się rynkiem ropy i gazu. Zwraca też uwagę, że Rosja przejęła białoruski Biełtransgaz, a to część szerszej strategii. – (Także) nasi zachodni sąsiedzi „wpuszczają” Rosjan do różnych spółek i jednocześnie otrzymują tańsze surowce – mówił o Niemczech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tani gaz - zapłata za integrację z Rosją i sygnał dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 19:49
Poważne ustępstwo Rosji wobec Mińska i zapłata Białorusi za integrację z Rosją - tak określiła obniżkę ceny rosyjskiego gazu dla Białorusi Tacciana Manionak, publicystka niezależnego tygodnika "Biełorusy i Rynok".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zenon Paźniak: po Białorusi Rosja zajmie się Polską

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 20:49
Rosja realizuje konsekwentnie plan likwidacji niepodległej Białorusi. Jedynym sposobem, żeby temu zapobiec, jest odsunięcie od władzy Aleksandra Łukaszenki, narzędzia rosyjskiej polityki. Trzeciej drogi nie ma – tak uważa Zenon Paźniak, niegdyś szef białoruskiej opozycji, która wywalczyła dla państwa niepodległość.
rozwiń zwiń