Raport Białoruś

Urzędnicy białoruscy nie mogą mieć Karty Polaka

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 05:00
Poprawki przewidujące zakaz przyjmowania przez białoruskich urzędników Karty Polaka wchodzą w życie w 11 lutego - poinformował wiceszef parlamentarnej komisji ds. rozwoju państwowości Michaił Orda.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: KPRM

Poprawki do ustawy o służbie państwowej przewidują zakaz przyjmowania ulg i przywilejów od obcych państw w związku z poglądami politycznymi, religijnymi i przynależnością narodową oraz zakaz przyjmowania dokumentów, dających takie ulgi i przywileje.

Zgodnie z poprawkami, obywatel Białorusi podejmując służbę państwową, będzie musiał złożyć w wydziale personalnym dokumenty przyznające mu ulgi od obcych państw. Jeśli tego nie uczyni, będzie to podstawą do zwolnienia go ze stanowiska. Urzędnicy, którzy już mają takie dokumenty, będą musieli je przekazać w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowych przepisów.

Państwowa agencja BiełTA informowała, że powodem przyjęcia nowych przepisów jest rozpowszechnienie na Białorusi Karty Polaka. Jej wydanie obywatelowi Białorusi "jest związane z koniecznością określonego zachowania wobec Polski" - pisze BiełTA.

Karta Polaka weszła w życie w marcu 2008 roku. Potwierdza przynależność do narodu polskiego, daje możliwość m.in. uzyskania wizy do Polski, podjęcia w Polsce pracy czy prowadenia działalności gospodarczej. O Kartę mogą ubiegać się obywatele państw byłego Związku Radzieckiego.

PAP, agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Problemy z Kartą Polaka tylko na Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 15:10
Twierdzi tak Longin Komołowski, prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska zajmującego się Polakami na Wschodzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: polski konsulat zasypany wnioskami o wizy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 15:41
Liczba starających się o wizy niemal przekracza nasze możliwości – mówił polski konsul Tomasz Janik. Dyplomata odpowiadał na pytania internautów na czacie online w białoruskim portalu.
rozwiń zwiń