Raport Białoruś

Grodno: wyłączono zagłuszarki programu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 10:21
W Grodnie przestały działać dwie anteny, zbudowane pod koniec istnienia ZSRR, miały uniemożliwić słuchanie audycji Polskiego Radia.
Audio
Siedziba Polskiego Radia
Siedziba Polskiego RadiaFoto: (fot. Mohylek/ Wikimedia Commons)

W Grodnie na zachodniej Białorusi wyłączono urządzenia, które zostały zbudowane w celu zagłuszania audycji Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Według niezależnych białoruskich mediów, zostało to podyktowane względami finansowymi.

Budowę dwóch specjalnych anten do zagłuszania audycji Polskiego Radia zaczęto budować w 1989 roku, gdy nasz kraj przestał być państwem socjalistycznym. Budowę ukończono w roku 1991. Wtedy jednak doszło do rozpadu Związku Radzieckiego i anteny okazały się niepotrzebne. Początkowo zaczęto je więc wykorzystywać do nadawania audycji Białoruskiego Radia na falach średnich i krótkich. Jednak przejście miejscowych rozgłośni radiowych na fale ultrakrótkie z modulacją częstotliwości (FM) spowodował, że poradzieckie anteny okazały się za drogie w eksploatacji.

W tym roku białoruska teleradiokompania przestała finansować to centrum nadawcze.

Nie jest jasne, co się stanie z nieużywanymi antenami. W 2009 roku media informowały, że w miejscu, gdzie się znajdują, może powstać kompleks sportowy.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: na Białorusi każdy może mówić co chce, w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:38
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że trzeba wprowadzić dyscyplinę w pracy - jak w ZSRR za Andropowa. A po pracy - zaznaczył - każdy ma prawo mówić w domu, co chce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

20-lecie istnienia Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 10:13
13 stycznia 1992 roku w ramach Programu dla Zagranicy, czyli tzw."Piątki", Polskie Radio rozpoczęło nadawanie po białorusku. Była to odpowiedź na powstanie Białorusi za wschodnią granicą Polski.
rozwiń zwiń