W przyjętej deklaracji ministrowie zapowiedzieli, że będą ułatwiać podróże do UE zwykłych obywateli i obniżać koszty wiz.
- Rada (ministrów UE) postanowiła wpisać (na listę objętych zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów ) biznesmenów i firmy korzystające z tego, że wspierają reżim i zgodziła się, że będzie dalej, na następnych posiedzeniach Rady, wskazywać kolejne, dopóki wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni - brzmi przyjęta przez ministrów deklaracja.
Nazwiska i nazwy firm objętych sankcjami zostaną upublicznione dopiero po wejściu w życie decyzji UE i publikacji jej w Dzienniku Urzędowym. Wcześniej dyplomaci zaangażowani w negocjacje ujawnili, że chodzi o firmy biznesmenów: Jurego Czyża, Uładzimira Piefcieua oraz Anatola Tarnauskiego.
Po poprzednim poszerzeniu sankcji przez UE 28 lutego, kiedy zatwierdzono zakaz wjazdu do Unii oraz zamrożenie aktywów wobec 21 przedstawicieli reżimu białoruskiego, władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski, aby udali się na konsultacje, oraz wezwały swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na konsultacje do Mińska.
W odpowiedzi wszystkie kraje UE podjęły decyzję o wycofaniu swych ambasadorów z Mińska na konsultacje.
PAP, agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś