W rezolucji przyjętej w czwartek eurodeputowani wezwali do odebrania Białorusi organizacji Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie w 2014 roku.
Posłowie po raz kolejny zdecydowanie potępili ciągłe prześladowanie obrońców praw człowieka i członków opozycji demokratycznej, jak również nękanie z powodów politycznych działaczy społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów. W rezolucji podkreślili, że nie może być mowy o dialogu między Unią a Białorusią, jeżeli Mińsk bezwarunkowo nie uwolni wszystkich więźniów politycznych, wśród nich Alesia Bialackiego i Siarhieja Kawalenki, więźnia politycznego, który od dłuższego czasu prowadzi strajk głodowy. Rezolucja wymienia miedzy innymi Alesia Bialackiego, przewodniczącego Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, dwóch byłych kandydatów na prezydenta: Mykołę Statkiewicza i Andreja Sannikaua, szefów kampanii prezydenckiej kandydatów reprezentujących demokratyczną opozycję: Pawła Siewaryńca i Źmiciera Bandarenkę, oraz Siarhieja Kawalenkę, który od grudnia prowadzi strajk głodowy, jego życie jest zagrożone. Parlament domaga się przywrócenia im pełni praw obywatelskich i przypomina, że bez tego nie może być mowy o postępach w dialogu między UE a Białorusią.
Posłowie wyrazili głęboki żal z powodu wykonania wyroku śmierci wydanego na Uładzisłaua Kawaloua i Dźmitryja Kanawałaua. Deputowani wezwali władze białoruskie do wprowadzenia moratorium na wykonywanie kary śmierci. Parlament wezwał władze białoruskie do wydania rodzinom ciał obu mężczyzn w celu ich pogrzebania – na Białorusi ciała straconych są chowane w nieznanym miejscu. Deputowani podkreślają, że "kara śmierci to kara nieludzka, nieskuteczna i nieodwracalna".
Parlament Europejski wezwał międzynarodową federację i krajowe związki hokeja na lodzie, do rozpatrzenia możliwości przeniesienia Mistrzostw Świata do innego państwa, do czasu uwolnienia na Białorusi wszystkich więźniów politycznych.
Parlament z zadowoleniem przyjął decyzję z lutego br. o zaostrzeniu sankcji UE wobec Białorusi i wezwał do zastosowania kolejnych tego rodzaju środków, w tym ukierunkowanych sankcji gospodarczych.
Deputowani zauważyli, że w pokojowej demonstracji Dnia Wolności w Mińsku 25 marca z okazji 94. rocznicy proklamowania w 1918 r. Bialoruskiej Republiki Narodowej wzięło udział tysiące ludzi. Świadczy to w ich ocenie o gotowości społeczeństwa do "odważnego stawania w obronie swej pozycji jako obywateli Białorusi oraz do dawania wyrazu swoim europejskim aspiracjom".
W rezolucji posłowie potępili obraźliwą retorykę Aleksandra Łukaszenki wobec niemieckiego ministra spraw zagranicznych. Podkreślili, że decyzja o odwołaniu z Białorusi wszystkich ambasadorów państw członkowskich UE potwierdza, iż starania władz białoruskich, by podzielić Unię Europejską w kwestii sankcji, nie powiodły się".
Według rezolucji PE Komisja Europejska powinna nadal wspierać środkami finansowymi i politycznymi wysiłki białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów (w tym telewizji Biełsat, Europejskiego Radia dla Białorusi, Radia Racja i innych) oraz organizacji pozarządowych na Białorusi propagujących demokrację. Podkreślono, że Mińsk powinien dokonać właściwego dla swoich obywateli wyboru i otworzyć się na demokrację zamiast decydować się na coraz większą izolację na arenie międzynarodowej.
IAR, EP, agkm