Raport Białoruś

Sankcje i moratorium na karę śmierci: rezolucja Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 05:00
Parlament Europejski zażądał od władz białoruskich bezwarunkowego i natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.
Sankcje i moratorium na karę śmierci: rezolucja Parlamentu Europejskiego
Foto: Parlament Europejski

W rezolucji przyjętej w czwartek eurodeputowani wezwali do odebrania Białorusi organizacji Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie w 2014 roku.

Posłowie po raz kolejny zdecydowanie potępili ciągłe prześladowanie obrońców praw człowieka i członków opozycji demokratycznej, jak również nękanie z powodów politycznych działaczy społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów. W rezolucji podkreślili, że nie może być mowy o dialogu między Unią a Białorusią, jeżeli Mińsk bezwarunkowo nie uwolni wszystkich więźniów politycznych, wśród nich Alesia Bialackiego i Siarhieja Kawalenki, więźnia politycznego, który od dłuższego czasu prowadzi strajk głodowy. Rezolucja wymienia miedzy innymi Alesia Bialackiego, przewodniczącego Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, dwóch byłych kandydatów na prezydenta: Mykołę Statkiewicza i Andreja Sannikaua, szefów kampanii prezydenckiej kandydatów reprezentujących demokratyczną opozycję: Pawła Siewaryńca i Źmiciera Bandarenkę, oraz Siarhieja Kawalenkę, który od grudnia prowadzi strajk głodowy, jego życie jest zagrożone. Parlament domaga się przywrócenia im pełni praw obywatelskich i przypomina, że bez tego nie może być mowy o postępach w dialogu między UE a Białorusią.

Posłowie wyrazili głęboki żal z powodu wykonania wyroku śmierci wydanego na Uładzisłaua Kawaloua i Dźmitryja Kanawałaua. Deputowani wezwali władze białoruskie do wprowadzenia moratorium na wykonywanie kary śmierci. Parlament wezwał władze białoruskie do wydania rodzinom ciał obu mężczyzn w celu ich pogrzebania – na Białorusi ciała straconych są chowane w nieznanym miejscu. Deputowani podkreślają, że "kara śmierci to kara nieludzka, nieskuteczna i nieodwracalna".

Parlament Europejski wezwał międzynarodową federację i krajowe związki hokeja na lodzie, do rozpatrzenia możliwości przeniesienia Mistrzostw Świata do innego państwa, do czasu uwolnienia na Białorusi wszystkich więźniów politycznych.

Parlament z zadowoleniem przyjął decyzję z lutego br. o zaostrzeniu sankcji UE wobec Białorusi i wezwał do zastosowania kolejnych tego rodzaju środków, w tym ukierunkowanych sankcji gospodarczych.

Deputowani zauważyli, że w pokojowej demonstracji Dnia Wolności w Mińsku 25 marca z okazji 94. rocznicy proklamowania w 1918 r. Bialoruskiej Republiki Narodowej wzięło udział tysiące ludzi. Świadczy to w ich ocenie o gotowości społeczeństwa do "odważnego stawania w obronie swej pozycji jako obywateli Białorusi oraz do dawania wyrazu swoim europejskim aspiracjom".

W rezolucji posłowie potępili obraźliwą retorykę Aleksandra Łukaszenki wobec niemieckiego ministra spraw zagranicznych. Podkreślili, że decyzja o odwołaniu z Białorusi wszystkich ambasadorów państw członkowskich UE potwierdza, iż starania władz białoruskich, by podzielić Unię Europejską w kwestii sankcji, nie powiodły się".

Według rezolucji PE Komisja Europejska powinna nadal wspierać środkami finansowymi i politycznymi wysiłki białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów (w tym telewizji Biełsat, Europejskiego Radia dla Białorusi, Radia Racja i innych) oraz organizacji pozarządowych na Białorusi propagujących demokrację. Podkreślono, że Mińsk powinien dokonać właściwego dla swoich obywateli wyboru i otworzyć się na demokrację zamiast decydować się na coraz większą izolację na arenie międzynarodowej.

IAR, EP, agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Unia Europejska przyjęła sankcje wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 17:00
Ministrowie spraw zagranicznych 27 państw podjęli decyzję o zamrożeniu aktywów 29 firm, należących do trzech oligarchów, wspierających reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś odpowiada na sankcje: "nie chcemy ambasadorów Unii"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 17:32
Obecnie strona białoruska nie widzi potrzeby obecności na terytorium Białorusi ambasadorów UE, którzy głosowali za sankcjami – oświadczyło MSZ Białorusi.
rozwiń zwiń