Raport Białoruś

Międzynarodowa akcja dla Alesia Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 20:00
4 sierpnia, w rocznicę zatrzymania białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, w wielu miastach Europy odbyły się akcje solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi.
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 roku
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Jak informuje Radio Swaboda, akcje wsparcia dla odbywającego wyrok w kolonii karnej Alesia Bialackiego miały miejsce na Białorusi, a także m.in. w Warszawie, w Lipsku, Zurichu, Kijowie, Murmańsku, Erewaniu, w Moskwie.

W Warszawie na stacji metra Świętokrzyska otwarto wystawę plakatów poświęconych współczesnej Białorusi, przechodnie podpisywali kartki do Alesia Bialackiego. Akcję zorganizowały Białoruski Dom Informacyjny w Warszawie, a także Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne.

Wystawa
Wystawa poświęcona Alesiowi Bialackiemu na stacji metra Świętokrzyska w Warszawie, fot. Białoruski Dom Informacyjny w Warszawie

4 sierpnia, w rocznicę zatrzymania Bialackiego, obchodzony jest dzień Międzynarodowej Solidarności ze społeczeństwem obywatelskim na Białorusi. Uczestniczy w nim wiele międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka.

Szef białoruskiego Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna został skazany na 4,5 roku kolonii karnej. Uznano go winnym niezapłacenia podatków. Bialacki nie przyznaje się do winy. Dane o kontach bankowych organizacji Wiasna, na których gromadzono pieniądze dla represjonowanych na Białorusi, przekazały Białorusi prokuratura Polski i resort obrony Litwy – poniewczasie uznając, że zawinili urzędnicy, którzy nie sprawdzili kim jest Aleś Bialacki i nie ustaliły prawdziwych intencji białoruskiego wymiaru sprawiedliwości, wykorzystywanego bardzo często do celów politycznych.

Skazanie Bialackiego potępiły kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone i międzynarodowe organizacje praw człowieka. Jego wyrok uznano za motywowany politycznie. Międzynarodowa społeczność żąda od władz Białorusi uwolnienia Alesia Bialackiego i innych więźniów sumienia.

Aleś
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 roku/ fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

svaboda.org/polskieradio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Co myśli Łukaszenka o Alesiu Bialackim?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 19:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki karany w więzieniu "za złe sprawowanie”

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 19:00
Znany białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki jest poddawany karom za rzekome wykroczenia w kolonii karnej numer 2 w Bobrujsku. Działacze praw człowieka piszą, że sankcje dyscyplinarne mają sprawić, by Bialackiego nie objęła lipcowa amnestia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazda Eurowizji spotkała się z żoną Alesia Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 18:43
Szwedzka wokalista Loreen, która zwyciężyła tegoroczny festiwal Eurowizji, rozmawiała w ambasadzie Szwecji z Natalią Pinczuk, żoną Alesia Bialackiego i z innymi niezależnymi bialoruskimi działaczami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Petycja do Łukaszenki w obronie Alesia Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 14:00
Apel w sprawie Alesia Bialackiego przekazali administracji prezydenta białoruscy obrońcy praw człowieka. Domagają się uwolnienia Bialackiego i innych więźniów sumienia.
rozwiń zwiń