Raport Białoruś

Białoruska Prokuratura Generalna: za mało ekstradycji

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 13:43
Białoruska Prokuratura Generalna twierdzi, że są problemy z ekstradycją z Czech i Polski osób podejrzanych według niej o popełnienie przestępstw.
Audio
Białoruska Prokuratura Generalna: za mało ekstradycji

Aleh Chłyszczenka, przedstawiciel Prokuratury powiedział, że Polska wydaje około połowy osób, których ekstradycji domaga się Białoruś. Natomiast Czechy w ostatnich latach nie przekazały Białorusi ani jednej osoby podejrzanej o przestępstwa.

Chłyszczenka w wywiadzie dla gazety "Sowietskaja Biełorussija" stwierdził, że najczęściej podawane są „wydumane” przyczyny odmowy ekstradycji.  I stwierdził, że mają to być na przykład:  brak na Białorusi miejsc pozbawienia wolności, które odpowiadałyby minimalnym standardom europejskiego penitencjarnego prawa czy brak możliwości udzielenia odpowiedniej pomocy prawnej .

Chłyszczenka zaznaczył przy tym, że Białoruś stara się wypełniać swoje zobowiązania dotyczące ekstradycji.

Gazeta „Sowietskaja Biełorussija” na marginesie tego wywiadu zwróciła uwagę, że Prokuratura Generalna Białorusi w najbliższym czasie skieruje do Polski dokumenty niezbędne do ekstradycji Lorana Arynicza, byłego dyrektora fabryki meblowej Pinskdrew . W tej fabryce na dziale płyt wiórowych w październiku 2010 roku doszło do pożaru. W jego wyniku zginęło 14 osób.

Białoruś często zwraca się do państw UE o wydanie działaczy opozycji, którzy uciekli za granicę z obawy przed represjami.

Czechy odmówiły wydania Białorusi m.in. byłego opozycyjnego kandydata na prezydenta Alesia Michalewicza, ściganego za organizację masowych protestów po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w grudniu 2010 roku, za co grozi kara do 15 lat więzienia. Michalewicz dostał w Czechach azyl polityczny.

Polska odmówiła natomiast ostatnio wydania Białorusi Andreja S., któremu strona białoruska zarzucała początkowo posiadanie "szczególnego środka", a następnie handlowanie metadonem. Warszawski sąd uznał ekstradycję za niedopuszczalną z obawy, iż Białoruś nie dochowa standardów praw człowieka, oraz z powodu zaostrzenia bez należytego uzasadnienia kwalifikacji czynu mającego być powodem ekstradycji.

Polska prokuratura wprowadziła specjalne procedury badania wniosków o pomoc prawną i ekstradycyjnych z Białorusi po skandalu wynikłym z udzielenia przez Polskę pomocy prawnej w sprawie działacza opozycji Alesia Bialackiego. Został ona na Białorusi skazany na cztery i pół roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Opozycjoniście grozi rychła deportacja na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 12:46
Białoruski opozycjonista Andrej Pyżyk ma być w poniedziałek przesłuchany w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej. Działacze białoruscy alarmują, że choć za Pyżykiem wysłano notę Interpolu, chodzi o represje polityczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski opozycjonista nie będzie deportowany

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 14:00
Białoruski opozycjonista Andrej Pyżyk został zwolniony do domu. W dokumentach przesłanych z Białorusi nie było bowiem wniosku o tymczasowe aresztowanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekwador nie wyda byłego białoruskiego milicjanta

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 00:02
Ekwadorski sąd odmówił ekstradycji Aleksandra Barankowa, byłego pracownika białoruskiej milicji.
rozwiń zwiń