Raport Białoruś

Białoruś: były wiceszef MSW skazany ma więzienie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 10:11
Na Białorusi zakończył się głośny proces gdzie na ławie oskarżonych zasiadał pułkownik Jauhien Połudzień. Został skazany na 3 i pół roku pozbawienia wolności .
Audio
  • Wyrok dla byłego wiceszefa MSW: relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Jauhien Połudzień
Jauhien PołudzieńFoto: belsat.eu/pl

Kolegium Sądu Wojskowego postanowiło, że były wiceszef MSW karę będzie odbywać w kolonii karnej o wzmocnionym rygorze. Zostanie również skonfiskowany jego majątek, pozbawiono go stopnia pułkownika. Decyzja sądu nie podlega zaskarżeniu.

Proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Były oficer milicji był oskarżony o nadużycie służbowych pełnomocnictw. Skazany był oskarżony także o łapownictwo, ale sąd uznał, że jego wina w tym punkcie nie została dowiedziona.

Południa, który był także komendantem milicji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo publiczne, zatrzymano 8 grudnia 2011 roku i od tego czasu przebywał w areszcie. Pod koniec grudnia 2011 roku został pozbawiony stanowiska.

Niezależne media zwracają uwagę, że pułkownik Połudzień w trakcie swojej pracy w milicji, osobiście dowodził akcjami rozpędzaniami demonstracji białoruskiej opozycji. Jak podkreślały białoruskie media niezależne, Połudzień jest dobrze znany uczestnikom demokratycznych protestów po wyborach prezydenckich z 19 grudnia 2010 roku, gdyż to pod jego dowództwem doszło wówczas do masowych zatrzymań.

Połudzień został mianowany komendantem milicji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo publiczne 4 sierpnia 2009 roku. Jest jedną z osób objętych zakazem wjazdu do Unii Europejskiej i USA.zatrzymań.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Niemcy szkolili ludzi Łukaszenki i dostarczali sprzęt

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 14:44
Rzecznik MSW w Berlinie zaprzeczył doniesieniom gazety "Bild" o tym, że Niemcy dostarczyły białoruskiej milicji m.in. pałki i tarcze. Przyznał jednak, że służby w Mińsku otrzymały z Niemiec sprzęt komputerowy i wideo wart ponad 40 tys. euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka chce cięć w milicji i aparacie państwa

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 08:00
Aleksander Łukaszenka powoła specjalną komisję, która ma zająć się reformą organów państwowych. Szef państwa mówi o redukcjach personelu w zakresie 25-30 procent.
rozwiń zwiń