Raport Białoruś

Milinkiewicz zaapelował o dialog Unii z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 21:15
Białoruski opozycjonista Aleksander Milinkiewicz zaapelował we wtorek do UE o cierpliwy dialog ze społeczeństwem białoruskim. "Moje hasło jest proste: Więcej Europy na Białorusi" - powiedział w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Aleksander Milinkewitsch
Aleksander MilinkewitschFoto: europarl.europa.eu

- Można walczyć z Aleksandrem Łukaszenką. Zarówno sankcje, jak i izolacja są dobre, aby upadł reżim - oświadczył Milinkiewicz, laureat przyznawanej przez PE Nagrody im. Sacharowa. Ale - dodał - jest jeszcze społeczeństwo Białorusi, dla którego izolacja byłaby "tragedią". - Wówczas nie byłoby ani demokracji, ani praw człowieka - ostrzegł, komentując apel innego białoruskiego opozycjonisty i byłego więźnia politycznego Andreja Sannikaua, aby Unia zerwała wszelkie stosunki z dyktaturą na Białorusi do czasu uwolnienia więźniów politycznych.

Andrej Sannikau: Unia powinna zerwać relacje z dyktaturą, do czasu uwolnienia więźniów politycznych >>>>

Zdaniem Milinkiewicza słuszne jest stawianie reżimowi Łukaszenki warunków wznowienia dialogu. - Więźniowie polityczni muszą zostać uwolnieni. Ale chodzi przecież nie tylko o dialog z reżimem, ale przede wszystkim z ludźmi - powiedział. - Potrzeba dużo spokojnej pracy, aby nastała demokracja. Nie oczekujmy szybkich efektów - oświadczył.

- Kluczowym zadaniem powinno być zdobycie serc i umysłów mieszkańców Białorusi - dodał. Zaapelował również o złagodzenie przez UE reżimu wizowego dla zwykłych obywateli białoruskich.

Zdaniem Milinkiewicza Unii brakuje jednak konsekwentnej i spójnej strategii w polityce wschodniej, co ułatwia zadanie Rosji, która za pomocą pieniędzy próbuje wpływać na sytuację polityczną w obszarze posowieckim.

Milinkiewicz uczestniczył we wtorek w Parlamencie Europejskim w konferencji pt. "Dialog na rzecz modernizacji ze społeczeństwem białoruskim: nowy funkcjonujący instrument?". Konferencję zorganizowała frakcja Europejskiej Partii Ludowej z inicjatywy przewodniczącego delegacji PE do spraw stosunków z Białorusią europosła Filipa Kaczmarka.

Europejski Dialog na rzecz Modernizacji ze Społeczeństwem Białoruskim został zainicjowany rok temu w obliczu impasu w oficjalnych stosunkach Unii z władzami w Mińsku. Celem organizowanych w jego ramach seminariów jest pomoc przedstawicielom społeczeństwa i opozycji na Białorusi w wypracowaniu wizji reform i modernizacji kraju, która byłaby podstawą do przyszłych relacji UE z tym państwem.

- Przyjdzie moment, w którym Białoruś zacznie się reformować. Wówczas potrzebne będą opozycja i elity, rozumiejące gospodarkę rynkową i wartość dodaną wynikającą ze współpracy z UE - tłumaczył cele inicjatywy europoseł PO Jacek Protasiewicz

Jego zdaniem gotowość do współpracy UE z władzami na Białorusi powinna być uzależniona od spełnienia przez Mińsk konkretnych warunków: uwolnienia więźniów politycznych, zaprzestania "wojny dyplomatycznej" i propagandowej z krajami UE oraz zaprzestania szykan wobec mniejszości polskiej i obywateli polskich przebywających na terenie Białorusi.

Polski wiceminister spraw zagranicznych i dyrektor Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji Jerzy Pomianowski uważa, że Unia powinna sprecyzować wizję i cele dialogu dla modernizacji, a także poszerzyć grono adresatów tego projektu o lokalne władze i organizacje oraz zwiększyć zakres spraw, których ta współpraca ma dotyczyć. Propozycje w sprawie tematów dialogu powinny wychodzić od samych Białorusinów - ocenił Pomianowski. - Trzeba stworzyć zapotrzebowanie na postęp. Przekonywać, że zmiana jest możliwa - dodał.
Pomianowski zwrócił też uwagę na konieczność lepszej promocji dialogu dla modernizacji - szczególnie w obliczu negatywnej propagandy uprawianej przez władze w Mińsku.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łotewski konsulat wydaje Białorusinom wizy do Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 11:08
Polska nie ma konsulatu w Witebsku. Teraz - dzięki konsulatowi Łotwy - Białorusinom oraz innym obcokrajowcom mieszkającym w tym regionie łatwiej będzie wyrobić sobie wizę uprawniającą do wjazdu do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niech Rosja płaci za Łukaszenkę”. Będą nowe sankcje USA?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 17:00
Szef Freedom House David Kramer wezwał Zachód do wprowadzenia sankcji na białoruskie firmy współpracujące z reżimem. – Jeśli Rosja chce mieć swojego satrapę na Białorusi, niech płaci za tę przyjemność – komentuje opozycjonista Źmicier Bandarenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót do dialogu? Szef dyplomacji Łotwy na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 14:20
Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs spotka się w środę w Witebsku z szefem dyplomacji Białorusi Uładzimirem Makiejem.
rozwiń zwiń