Raport Białoruś

"Solidarni z Białorusią" odpuszkowali Białoruś!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 11:10
Było żywiołowo, emocjonalnie i z ogniem. Białoruscy wykonawcy ”dali czadu”, polscy wykonawcy nie pozwolili nikomu odejść. Na scenie były żony więźniów politycznych i twórcy fimu „Żywie Biełaruś”, represjonowani na Białorusi.
Dwie spośród gwiazd koncertu, Lawon Wolski i Grabaż z zespołu Strachy na Lachy
Dwie spośród gwiazd koncertu, Lawon Wolski i Grabaż z zespołu Strachy na LachyFoto: BIEŁSAT

Gwiazdy polskiej i białoruskiej muzyki, twórcy filmu ”Żywie Biełaruś”, żony więźniów politycznych, twórcy zakazanego na Białorusi filmu ”Żywie Biełaruś” wzięli udział w koncercie ”Solidarni  Białorusią” 21 kwietnia w Warszawie. Wystąpili: Izrael, Muniek Staszczyk, Vienio, Strachy na Lachy, Lawon Wolski z Krambambulą, Dzieciuki.

Koncert odbył się już po raz ósmy. Wyraża solidarność Polaków z Białorusinami walczącymi o wolność. Publiczność dopisała, przyszli również Białorusini mieszkający w Warszawie, politycy.

Na scenie pojawiły się żony części więźniów politycznych, Nasta Daszkiewicz, Natalia Pinczuk (żona Alesia Bialackiego), Maryna Adamowicz. Z Gdańska przyjechała specjalnie polska działaczka "Solidarności” Henryka Krzywonos. Henryka Krzywonos, kobieta, która zatrzymała tramwaj i tym samym rozpoczęła strajk komunikacji w Gdańsku, dodawała Białorusinom odwagi. Podkreślała, że wolność warta jest walki. Powiedziała, że jej rodzina jest bardzo związana z Białorusią, a temu krajowi potrzebne jest obecnie wsparcie Polski.

Na scenie wystąpił Franak Wiaczorka, pierwowzór bohatera i współscenarzysta filmu ”Żywie Biełaruś”. Koncert współprowadził odtwórca głównej roli Dzmitry Vinsent Papko, który po filmie ma zamkniętą drogą na Białoruś. Prowadzący przypominali o pierwszym niezależnym filmie o współczesnej Białorusi, który w tym tygodniu w kinach mogą zobaczyć Polacy. "Żywie Biełaruś” został nakręcony na podstawie rzeczywistych losów białoruskich opozycjonistów. Obraz pokazuje realia życia i emocje obecnej białoruskiej opozycji, bezwzględność systemu, który niszczy walczących o wolność psychicznie i fizycznie.

Podczas koncertu wystąpiły dwa białoruskie zespoły. Na samym początku zagrały młodsze stażem punkowe ”Dzieciuki” z Grodna.  Legenda białoruskiego rocka Lawon Wolski i Krambambula wystąpili z bardzo żywiołowym repertuarem. Cała publiczność podśpiewywała z Wolskim  jego piosenkę jeszcze z czasów kultowego zespołu NRM ”Partyzanckaja”. Lawon Wolski z zespołem nie może występować na Białorusi, daje jednak koncerty m.in. w Wilnie. Jest autorem piosenek do filmu "Żywie Biełarus". Na koncercie śpiewał również po polsku, a mianowicie przedstawił rockową wersję piosenki "Cicha woda brzegi rwie".

"Partyzanckaja" (z koncertu w Wilnie)

Nagranie amatorskie: fragment koncertu Lawona Wolskiego  Warszawie

Wideo z innego koncertu Lawona Wolskiego (Cicha woda)

Publiczność rozgrzali do białego polscy wykonawcy, to jest Izrael i Goście, z Muńkiem Staszczykiem i Vieniem, jak i Strachy na Lachy z Krzysztofem Grabowskim (Grabażem). W efekcie publiczności nie ubywało, a można było odnieść wrażenie, że przybywało. Mimo że wieczór stawał się coraz zimniejszy, twarze publiki były coraz bardziej zadowolone i można było wnioskować, że robiło się coraz cieplej, przynajmniej w sercach. W czasie jednej z piosenek Grabaża przy słowach "czarna Europa" można było zobaczyć portrety Aleksandra Łukaszenki w tle.

Widzowie dostali od organizatorów specjalne puszki z ryżem, które pomagały w ekspresji, czyli „robić hałas”.  

Na pożegnanie wszyscy odpuszkowali Białoruś. To znaczy: otworzyli rozdane puszki, zerwali z nich czerwono-zieloną łukaszenkowską flagę, odsłonili niezależną biało-czerwono-białą flagę i wyrzucili w górę ryż. W tym czasie wszyscy uczestnicy koncertu zebrani na scenie odśpiewali pożegnalną piosenkę autorstwa Lawona Wolskiego „Tri czerepachi” (Trzy żółwie). To piosenka Wolskiego znana nie tylko na Białorusi.

Koncertu można będzie posłuchać 1 maja w telewizji Biełsat – wtedy ma być retransmitowany.

Prowadzący koncert Justyna Dźbik (program czwarty Polskiego Radia)  i Vinsent przypominali wszystkim o celu koncertu i o sytuacji Białorusinów. Nieopodal stał namiot Amnesty International, która w tym roku zbiera 1 procent podatku na potrzeby akcji na rzecz represjonowanych na Białorusi. Przechodnie podpisywali petycję o uwolnienie więźniów politycznych na Białorusi.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

 

Zdjęcia poniżej: Polskie Radio

/

  Fot. Polskie Radio

/
/
/
/
/
/
/
/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”W naszym kołchozie porządek i cisza”. Zwiastun ”Żywie Biełaruś!"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:00
”Żywie Biełaruś”, przejmujący film o walce z dyktaturą białoruską na ekranach polskich kin zobaczymy od 19 kwietnia. Ukazały się właśnie oficjalny polski zwiastun i plakat filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasador Białorusi przeciw dystrybucji ”Żywie Biełaruś”. ”Chora wyobraźnia”

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 23:00
Białoruski ambasador w Polsce zaapelował o ”powstrzymanie się od dystrybucji filmu ”Żywie Biełaruś” – pisze Biełsat, który dotarł do listu dyplomaty do dystrybutora. Film opowiada o represjach w reżimie Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Żywie Biełaruś”: ”Małymi krokami można skruszyć reżim"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 18:20
”Żywie Biełaruś” to dla wielu Białorusinów manifest niezależności – mówił reżyser Krzysztof Łukaszewicz na przedpremierowej konferencji. - Czuliśmy olbrzymią odpowiedzialność - podkreśliła Karolina Gruszka, aktorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert "Solidarni z Białorusią". ”Odpuszkujmy Białoruś!”

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 19:00
21 kwietnia w Warszawie przed hotelem Bristol odbędzie się koncert „Solidarni z Białorusią”. Będą ”Strachy na lachy”, Muniek Staszczyk, Lawon Wolski z "Krambambulą", "Dzieciuki", "Izrael".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Luft: brutalność reżimu to niestety nie bajka

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 08:00
– Reżim eliminuje tych, którzy są zdolniejsi i mogliby rozwijać społeczeństwo - mówi Mateusz Luft z Inicjatywy Wolna Białoruś, organizującej stołeczny koncert "Solidarni z Białorusią". By zrozumieć emocje walczących o wolność, poleca film "Żywie Biełaruś". Apeluje o wsparcie dla Białorusinów.
rozwiń zwiń