Raport Białoruś

Prawosławni chrześcijanie świętują Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 20:00
Według statystyk do wyznania prawosławnego na Białorusi przyznaje się około 80 procent ludności.
Procesja wokół cerkwi pod Mińskiem
Procesja wokół cerkwi pod MińskiemFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

.5 maja Wielkanoc świętują wierni Kościoła wschodniego.  Święto Zmartwychwstania w tym roku przypada 5 tygodni później, niż w Kościele rzymskokatolickim. Różnica wynika ze stosowania odmiennych kalendarzy, gregoriańskiego w kościele rzymskokatolickim i juliańskiego we wschodnim.

Białoruska Cerkiew Prawosławna to egzarchat Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego obejmujący terytorium Białorusi. Jak informują białoruskie media, cerkiew ma obecnie 1500 parafii w 11 eparchiach. Duchownych kształci akademia w Mińsku, seminaria w Mińsku i w Witebsku, uczelnie w Mińsku i w Słonimiu. Na białoruskim uniwersytecie państwowym jest wydział teologii.  

Kazanie metropolity Filareta

Głowa białoruskiego kościoła prawosławnego metropolita miński i słucki Filaret w świątecznym posłaniu zwrócił uwagę, że Wielkanoc ma bezpośrednie odniesienie do życia ludzi tu i teraz, tak samo jak do życia wiecznego. – Wyznając wiarę w zmartwychwstałego Jezusa, wyrażamy też wiarę w zwycięstwo dobra nad złem, życia nad śmiercią, prawdy nad kłamstwem, światła nad ciemnością. Napełniamy się nadzieją, że takie zwycięstwo jest możliwe i w życiu każdego z nas – oświadczył Filaret, według relacji agencji BelaPAN.

Szef białoruskiej cerkwi prawosławnej powiedział również, że ludzie często skarżą się na niedoskonałości tego świata, ale ”sami nie starają się uczynić go lepszy, począwszy od samych siebie”. – Ale w Chrystusie mamy prawdziwą możliwość, by zmienić życie. Tylko od nas zależy, czy podejmiemy walkę o swoją duszę, o nasze rodziny, o nasz naród – czy też pozwolimy naszemu życiu stopniowo przekształcać się w piekło – powiedział hierarcha.

Stwierdził też, że ludzie ludzie różnią się, jeśli chodzi o talenty, siły, zainteresowania. –Jeśli jednak w sercach jest miłość do bliźniego, to różnice te można porównać do kwiatów na łące. Pokazują piękno wspólne, piękno Białorusinów jako narodu – napisano w paschalnym posłaniu Filareta, którego fragmenty cytuje agencja BelaPAN.

Głowa cerkwi prawosławnej na Białorusi nie zajmuje publicznie stanowiska w sprawie niedemokratycznej polityki władz. Z okazji świąt dochodziło do spotkań metropolity Filareta i Aleksandra Łukaszenki oraz wymiany symbolicznych podarunków.

BelaPAN/IAR/PolskieRadio.pl/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka prosi Watykan o wsparcie w konflikcie z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 11:02
Aleksander Łukaszenka oczekuje od Watykanu aktywniejszego wsparcia białoruskich interesów w Europie. Mówił o tym przyjmując w Mińsku kardynała Kurta Kocha - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Metropolita Filaret chwali dobre relacje z władzą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 18:00
Zwierzchnik Cerkwi prawosławnej na Białorusi metropolita miński i słucki Filaret podkreślił w sobotę w orędziu bożonarodzeniowym, że Cerkiew ma na Białorusi dobre stosunki z państwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka i Kola podarowali zegar głowie Cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 08:00
Aleksander Łukaszenka i zwierzchnik Cerkwi prawosławnej na Białorusi metropolita miński i słucki Filaret z okazji prawosławnych świąt Bożego Narodzenia wymienili się prezentami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: z radością powitamy papieża na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 14:30
Alekasander Łukaszenka pogratulował nowemu papieżowi objęcia funkcji zwierzchnika Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc dla 1,5 miliona katolików na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 11:00
U naszych wschodnich sąsiadów niektóre zwyczaje wielkanocne są zapomniane, ale te, które się zachowały, są podobne do polskich. To efekt wspólnych historycznych doświadczeń.
rozwiń zwiń