Raport Białoruś

Odsłonięcie pomnika polskich i białoruskich ofiar zbrodni w Leninie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 10:00
W miejscowości Lenin na południu Białorusi rozpoczyna się uroczystość odsłonięcia pomnika Polaków i Białorusinów, pomordowanych przez nazistów. Fundatorem pomnika jest polski biznesmen.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): pomnik polskich i białoruskich ofiar hitleryzmu
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Wśród ofiar zbrodni z 1943 roku byli mieszkańcy miasteczka i okolic. Pomnik ma formę głazu, do którego przymocowano tablicę informującą o mordzie oraz dwa krzyże - katolicki i prawosławny.

Miasteczko w dwudziestoleciu międzywojennym należało do Polski i nazywało się Sosnkowicze.

Białoruski historyk Anton Astapowicz powiedział korespondentowi Polskiego Radia w Mińsku, że po 1 września 1939 roku władze radzieckie deportowały znaczną cześć polskich mieszkańców na Syberię i do Kazachstanu. Potem niemieccy okupanci zabili około 2 tysięcy Żydów. W lutym 1943 roku hitlerowcy w odwecie za działania partyzantów zamordowali 1200 Białorusinów i Polaków.

Podczas wojny miasteczko tak podupadło, że w 1952 roku zostało uznane za wieś. Obecnie liczy 800 mieszkańców..

Polski biznesmen fundatorem pomnika

Anton Astapowicz, przewodniczący białoruskiego Towarzystwa Ochrony Pomników powiedział też korespondentowi Polskiego Radia z Mińska, że inicjatorem i fundatorem pomnika jest Andrzej Askaldowicz. To polski biznesmen ze Szczecina, część rodziny którego zginęła właśnie w miejscowości Lenin. - Poświęcenia pomnika dokona prawosławny biskup Leanid, ordynariusz eparchii turowskiej i mozyrskiej oraz katolicki biskup Antoni Dziamianka, ordynariusz diecezji pińskiej - mówił Astapowicz.

W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele lokalnych białoruskich władz, polscy dyplomaci oraz bliscy tych, którzy przeżyli niemiecką okupację.

Nazwa "Lenin"

Według hipotezy lokalnego krajoznawcy, Uładzimira Bajaryna, pod koniec 19. wieku kilku żydowskich kupców z miasteczka Lenin było sponsorami działalności rosyjskiego rewolucjonisty, Włodzimierza Uljanowa. Miało to jakoby zadecydować o przybraniu przez niego takiego właśnie pseudonimu.

Miejscowość Lenin powstała w 16. wieku. Jej nazwa wywodzi się prawdopodobnie od imienia Lena. Według legendy, tak nazywała się córka właściciela miejscowych ziem, która utonęła w rzece. Miasteczko Lenin w dwudziestoleciu międzywojennym należało do Polski. Na krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej polskie władze zmieniły jego nazwę na Sosnkowicze.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak