Raport Białoruś

Matura z języka białoruskiego na Podlasiu

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 16:20
Absolwenci liceów zdawali w czwartek egzaminy m.in. z języków mniejszości narodowych. Ponad 200 osób pisało maturę z języka białoruskiego.
II LO z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim
II LO z białoruskim językiem nauczania w Bielsku PodlaskimFoto: lozbjn.edu.pl

W Podlaskiem mieszka najwięcej przedstawicieli mniejszości białoruskiej i to właśnie głównie młodzi ludzie o takich korzeniach chodzą do szkół z białoruskim językiem nauczania i zdają maturę ze swojego języka ojczystego. Taki egzamin w tych typach szkół jest dla nich obowiązkowy, a obie szkoły w Bielsku Podlaskim i Hajnówce to placówki z tradycjami.

Matura z języka białoruskiego: poziom podstawowy (Arkusze)>>>
W II Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim im. Bronisława Taraszkiewicza maturę na poziomie podstawowym pisało 108 uczniów. Jeden napisze w dodatkowym terminie w czerwcu z powodów zdrowotnych. Pięcioro maturzystów było zwolnionych z egzaminu, bo zostali laureatami olimpiady języka białoruskiego. Według dyrektora tego liceum Andrzeja Stepaniuka młodzież ocenia, że tematy nie były trudne. Abiturienci odpowiadali na pytania do tekstu publicystycznego Dariusza Szczepańczyka pt. "Tabloidyzacja środków masowego przekazu albo dziennikarstwo na odwrót" zamieszczonego w białoruskim periodyku "Arche" w 2010 roku. Trzeba było napisać też własne wypracowania na jeden z dwóch tematów. Pierwszy z nich dotyczył wiersza Janki Kupały "Nie szukaj", a drugi fragmentów utworu "Spowiedź" Łarysy Gieniusz.
W II LO w Bielsku Podlaskim w tym roku szkolnym uczyło się 361 uczniów. Dyrektor szkoły mówi, że wszędzie w szkołach widać niż demograficzny. Szkoła planuje nabór do czterech klas pierwszych, ale nie wiadomo czy się to uda. Podkreśla, że w szkole większość stanowią uczniowie wywodzący się z rodzin o białoruskich korzeniach, z mieszanych rodzin, ale nie tylko. Stepaniuk dodaje, że bardzo różny jest wśród uczniów stopień znajomości języka białoruskiego, a połowa wcześniej tego języka się nie uczyła. Dodał, że część młodzieży wykorzystuje swoją znajomość języka, ale też trudno niektórych zachęcić do nauki, bo młodzież sama podkreśla, że na Białorusi ze względów politycznych trudno o okazję na porozumiewanie się po białorusku. - My na to nie zważamy, robimy swoje. Uczymy - dodaje Stepaniuk.

Obchody
Obchody Dnia Woli w liceum w Hajnówce (foto:https:\/\/www.lo2hajn.atmax.pl/)


W Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce egzamin napisało 110 absolwentów. Ośmioro kolejnych było z niego zwolnionych, bo zostali laureatami olimpiady tego języka. Oni również deklarowali pisanie matury z języka białoruskiego na poziomie rozszerzonym. Nauczyciel języka białoruskiego w tej szkole Jan Karczewski powiedział PAP, że młodzież różni się w ocenie stopnia trudności tematów. Część oceniła, że nie były trudne, "bliskie uczniom", a oba utwory, na podstawie których pisali teksty własne były omawiane na zajęciach jako lektury obowiązkowe. Byli też uczniowie, którzy mówili, że było "dość trudno". - Teksty na pewno nie zaskoczyły, były do napisania - dodał Karczewski.
Maturzystka Marzena z klasy III b w hajnowskim zespole szkół powiedziała PAP, że zdawała maturę z języka białoruskiego, by się sprawdzić. Mówiła, że żyje przecież na Podlasiu, gdzie mieszka mniejszość białoruska i warto taką maturę mieć - jak podkreśliła - "przede wszystkim dla siebie". Chciałaby studiować medycynę. - Język białoruski nigdy nie sprawiał mi trudności - powiedziała jej koleżanka z klasy, Natalia. Mówiła, że uczyła się białoruskiego od pierwszej klasy szkoły podstawowej i chciała sprawdzić swoją wiedzę. - To dodana wartość - podkreśliła. Ona również myśli o karierze związanej z medycyną, chciałaby studiować analitykę medyczną.
Prace maturalne z języków białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego będzie sprawdzać Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, która jako jedyna spośród OKE ma takich specjalistów.

Języki mniejszości w Polsce

Egzamin pisemny z języka narodowego jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych czwartym obowiązkowym pisemnym egzaminem maturalnym, po testach z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki (egzaminy te są obowiązkowe na poziomie podstawowym). Muszą oni też zdać trzy obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i języka ojczystego.

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że wśród abiturientów zdających matury z języków mniejszości narodowych najliczniejszą grupę stanowią piszący egzamin z języka białoruskiego - to 233 osoby.  Drugą co do liczebności grupę stanowią zdający z języka ukraińskiego - 90 osoby; litewski chce zdawać 31 osób. Białoruski na poziomie rozszerzonym chce zdawać 13 osób, ukraiński - 16. Nikt nie zadeklarował chęci zdawania egzaminu z litewskiego na poziomie rozszerzonym.

Z kolei język kaszubski jest na maturze w grupie przedmiotów dodatkowych. Przystępujący do egzaminu z tego języka regionalnego mogą zdawać go na jednym wybranym poziomie lub na obu poziomach. Niezależnie od tego mogą, jeśli chcą, zdawać tylko egzamin ustny, mogą też zdawać ustny i pisemny. Według CKE, chęć zdawania egzaminu z kaszubskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 25 osób, a na poziomie rozszerzonym - osiem osób. Osiem osób zadeklarowało chęć zdawania ustnego egzaminu z kaszubskiego.
Druga szansa

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych przez CKE majowych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na 26-30 sierpnia.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Zobacz więcej na temat: Białoruś Raport Białoruś
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Karolina Gruszka: zaskoczyło mnie, jak bardzo język białoruski jest prześladowany

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 19:00
Rewizje, areszty, przesłuchania, KGB – wiedziałem, że tak jest. Jednak po rozmowach z Białorusinami dowiedziałam się o wiele więcej – mówi Karolina Gruszka, odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie ”Żywie Biełaruś”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mowa ci Kawa". Darmowe lekcje białoruskiego w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 21:00
Lekcje białoruskiego są od kilku tygodni organizowane w jednej z mińskich kawiarni. Niewielu Białorusinów mówi po białorusku. Polityka władz białoruskich zmierza do rusyfikacji: przykładem jest rosyjskojęzyczna edukacja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2013. Matura z języka białoruskiego (poziom podstawowy) - arkusz

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 14:48
218 maturzystów napisało w czwartek w województwie podlaskim maturę z języka białoruskiego na poziomie podstawowym.
rozwiń zwiń