Szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej jest objęty unijnymi sankcjami i nie może wjeżdżać na terytorium Unii Europejskiej. Teraz jednak zaproszono go na szczyt szefów dyplomacji Partnerstwa Wschodniego i Grupy Wyszehradzkiej do Krakowa. Białoruskie media niezależne komentując tę informację przypominają, że Unia Europejska wielokrotnie jako warunek rozmów z reżimem białoruskim przedstawiała uwolnienie więźniów politycznych i ich rehabilitację. Ten warunek nie został spełniony. Stąd zaproszenie szefa białoruskiej dyplomacji wzbudziło wiele kontrowersji.
W związku z tym portal Polskiego Radia zapytał resort o okoliczności tego zaproszenia: czyją było ono inicjatywą, czy może oznacza ono zmianę założeń polskiej i unijnej polityki względem Białorusi, i czy być może w najbliższym czasie można spodziewać się uwolnienia i rehabilitacji więźniów politycznych.
W odpowiedzi przesłanej portalowi biuro prasowe MSZ napisało, że zaproszenie do Uładzimira Makieja faktycznie wystosowała Polska. – ”Reżim sankcji przewiduje wyjątki. Decyzja o zaproszeniu ministra Uładzimira Makieja była konsultowana ze wszystkimi krajami członkowskimi UE. W interesie całej Unii, ale również w interesie społeczeństwa białoruskiego jest, by Białoruś brała udział w spotkaniach Partnerstwa Wschodniego. Tego kanału rozmów, także o prawach człowieka, nie chcemy przecinać” – napisano w odpowiedzi biura prasowego MSZ.
Uładzimir Makiej, mimo zaproszenia, ostatecznie nie przyjedzie do Krakowa. Białoruś reprezentuje Alena Kupczyna, wiceminister spraw zagranicznych. - Dla strony polskiej, zapraszającej na spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Partnerstwa Wschodniego w Krakowie, nie jest zaskoczeniem, że Białoruś rozumiejąc trudności we wzajemnych stosunkach z UE, będzie reprezentowana przez wiceministra – skomentowało polskie MSZ.
Resort poinformował też, że minister szef MSZ Białorusi był już zapraszany na podobne wydarzenia ”o charakterze wielostronnym”, na przykład na analogiczny do krakowskiego szczyt Grypy Wyszehradzkiej z udziałem krajów Partnerstwa Wschodniego w w 2012 roku w Pradze. - Wtedy również nie pojawił się, lecz wysłał zastępcę – zauważono w odpowiedzi biura prasowego MSZ.
W szczycie szefów dyplomacji Partnerstwa Wschodniego i Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie wezmą udział m.in. Catherina Ashton i komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fuele.
Głównym tematem zjazdu będzie zapewne przyszłość umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą.
PolskieRadio.pl/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś