Raport Białoruś

Białoruś: 23-latek oskarżony o szpiegostwo

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 15:00
23-letni student Andrej Hajdukou jest przetrzymywany od listopada w areszcie. Oskarża się go o szpiegostwo na rzecz CIA. Obrońcy praw człowieka podkreślają, że oskarżenia są absurdalne.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): proces 23-latka oskarżanego o szpiegostwo
Andrej Hajdukou. Zdjęcie z 2013 roku. Źródło: Belsat.euplFacebook
Andrej Hajdukou. Zdjęcie z 2013 roku. Źródło: Belsat.eu/pl/FacebookFoto: belsat.eu/pl/Facebook

Proces oskarżonego o szpiegostwo 23-letniego działacza opozycyjnego Andreja Hajdukoua rozpoczął się w Witebsku przy drzwiach zamkniętych. Zdaniem obrońców praw człowieka jest on związany z działalnością społeczną oskarżonego.

Hajdukou został zatrzymany 8 listopada ubiegłego roku. Według materiałów śledztwa doszło do tego "w momencie zakładania skrytki z informacjami interesującymi zagraniczne służby specjalne". Zgodnie artykułem kodeksu karnego o zdradzie ojczyzny poprzez prowadzenie działalności agenturalnej grozi kara od 7 d 15 lat pozbawienia wolności.

List z aresztu KGB

W liście do obrończyni praw człowieka Tacciany Siewiaryniec opublikowanym w środę przez Radio Swaboda, Hajdukou pisze: "Zarzuca mi się, że mogę zagrażać narodowemu bezpieczeństwu, co określono jako zamach na konstytucyjny ustrój Republiki Białoruś i narzucanie Republice Białoruś kursu nieodpowiadającego jej narodowym interesom. Charakter możliwej szkody może wyrażać się destabilizowaniem sytuacji społeczno-politycznej i tym, że zabiegałem o finansowanie swojej działalności z funduszy ambasady USA (według KGB - CIA)". Jest to jedyny list od Hajdukoua, który przepuściła cenzura.
Hajdukou jest liderem niezarejestrowanej organizacji społecznej "Związek Młodych Intelektualistów" oraz działaczem komitetu organizacyjnego na rzecz utworzenia partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja. Podczas wyborów prezydenckich w 2010 r. działał w sztabie opozycyjnego kandydata Andreja Sanniakua, a później uczestniczył w "milczących protestach", podczas których zbierano się na centralnych placach miast, nie wznosząc żadnych haseł.
W liście Hajdukou napisał też, że według oskarżenia wzywał do wprowadzenia sankcji wizowych przeciwko pewnym urzędnikom państwowym. "Oprócz tego według wersji KGB moje poglądy mogą zagrażać ekonomicznej sytuacji w Republice Białoruś" - dodał.
Zaznaczył też: "Żadnych zagranicznych przedstawicieli faktycznie w tej sprawie kryminalnej nie ma. Brak jakichkolwiek podstaw czy tajemnic, by utajniać przebieg procesu".
Kierownictwo Białoruskiego Komitetu Helsińskiego oficjalnego zwróciło się z wnioskiem o umożliwienie obrońcy praw człowieka Pawłowi Lewinauowi obecności na procesie, jednakże został on odrzucony bez podania przyczyn.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: student oskarżony o zdradę państwa

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 12:21
Student i ślusarz Andrej Hajdukou jest wiceprzewodniczącym nieznanej szerzej organizacji młodzieżowej "Związek młodych intelektualistów”, organizującej dyskusje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Mińsku odsłonięto pomnik KGB

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 20:00
Rzeźbę z popiersiem Dzierżyńskiego odsłonięto w rocznicę utworzenia Czeka. Przy odsłonięciu pomnika na Białorusi asystował szef białoruskiego KGB i szef rosyjskiej spadkobierczyni KGB, Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: KGB przejął najlepsze tradycje czekistów

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 13:00
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka złożył życzenia pracownikom Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) z okazji ich zawodowego święta. Stwierdził, że przejęli najlepsze tradycje z czasów sowieckich.
rozwiń zwiń