Raport Białoruś

Łukaszenka za budową stosunków z UE, ale nie kosztem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 11:00
Aleksander Łukaszenka zaznaczył, że intensywna współpraca Białorusi i Rosji jest "święta" w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (ZBiR).

Aleksander Łukaszenka opowiedział się w czwartek za aktywniejszym rozwijaniem stosunków z UE, ale nie kosztem Rosji. Mówił o tym na spotkaniu w Mińsku z szefem Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiejem Naryszkinem.

- Powinniśmy budować normalne stosunki z Unią Europejską, ale w żadnym razie nie kosztem naszego głównego sojusznika, Federacji Rosyjskiej.(...) Powinniśmy aktywniej zmierzać w kierunku budowy stosunków z Unią Europejską - oświadczył Łukaszenka, dodając, że złe relacje z Europą nie są korzystne także dla stosunków Białorusi z Rosją.
Łukaszenka zaznaczył jednak, że intensywna współpraca Białorusi i Rosji, szczególnie w ramach Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, jest "święta". - Od tej polityki nigdy nie odejdziemy i jeśli będzie się od nas żądać wyboru miedzy Rosją albo Unia Europejską czy jakimiś innymi sojuszami, nigdy na to nie pójdziemy - zaznaczył.
Łukaszenka powiedział też, że niektórzy politycy, w tym rosyjscy, twierdzą, iż Białoruś "rzuca się to tu, to tam". - Białoruś nigdy się nie rzucała. Po prostu trzeba zrozumieć, że leżymy dziś między dwoma gigantami - Rosją i UE. I w tych warunkach musimy budować stosunki z obiema tymi wielkimi strukturami - oświadczył.

Litwa chce zdjąć sankcje z szefa MSZ Białorusi

Stosunki Białorusi z Zachodem pogorszyły się po brutalnym zdławieniu przez władze białoruskie demonstracji po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 r. UE dwukrotnie zaostrzała w ubiegłym roku sankcje wobec reżimu w Mińsku za łamanie praw człowieka. Zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów w Unii jest obecnie objętych ponad 240 osób, w tym sam Łukaszenka oraz szef dyplomacji Uładzimir Makiej.
Litewskie MSZ poinformowało jednak w zeszły piątek, że Makiej będzie miał możliwość wjazdu na unijne terytorium, by wziąć udział w lipcowym spotkaniu szefów dyplomacji Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Odpowiedzialny za Partnerstwo Wschodnie wiceminister spraw zagranicznych Litwy Andrius Krivas powiedział, że sankcje wizowe wobec Makieja mają być na zasadzie wyjątku zniesione nas czas pełnienia przez niego funkcji szefa białoruskiej dyplomacji.
Spotkanie krajów UE i Partnerstwa Wschodniego 22 lipca w Brukseli ma przygotować listopadowy szczyt tej inicjatywy w Wilnie. UE wciąż nie podjęła decyzji, kto będzie reprezentował Białoruś na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ambasador Rosji na Białorusi: kredyty – za przedsiębiorstwa

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 12:20
Rosja nie popiera unijnego postulatu, by na Białorusi uwolnić więźniów politycznych - o tym mówił w piątek ambasador Rosji na Białorusi Aleksander Surikow na konferencji prasowej w Mińsku. Stwierdził też, że Rosja nie obawia się białoruskich wysiłków, by wznowić relacje z UE. Niepokoiłoby ją jednak, gdyby stały się przeciwwagą dla relacji z Rosją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi widzi pozytywne tendencje w relacjach z UE

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 02:00
Szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej stwierdził, że Białoruś chce prowadzić z UE konstruktywny dialog, a Unia Europejska jest istotnym partnerem handlowym jego kraju.
rozwiń zwiń