Raport Białoruś

”W Brukseli trzeba pamiętać o więźniach politycznych”

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 12:34
Do Brukseli na szczyt 22 lipca zaproszono szefa MSZ Białorusi Uładzimira Makieja. - Szefowie dyplomacji UE powinni poruszyć przy tej okazji sprawę więźniów politycznych – przypomina europoseł Marek Migalski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

22 lipca odbędzie się w Brukseli spotkanie szefów dyplomacji krajów UE i Partnerstwa Wschodniego. Jest ono poświęcone przygotowaniom do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

W spotkaniu ma wziąć udział szef białoruskiej dyplomacji, Uładzimir Makiej. Niedawno Rada UE zawiesiła sankcje wizowe wobec Makieja, argumentując to właśnie zbliżającym się wileńskim szczytem.

- W białoruskich więzieniach nadal przetrzymywanych jest wciąż kilkunastu więźniów politycznych, a kilkudziesięciu innych obywateli Białorusi ma ograniczone prawa i swobody obywatelskie, w rezultacie politycznie motywowanych procesów w latach 2011-2012. Białoruś jest też jedynym europejskim krajem, który nie wprowadził moratorium na wykonywanie kary śmierci, a w ciągu ostatniego 1,5 miesiąca białoruskie władze wydały  trzy takie wyroki - przypomina eurodeputowany Marek Migalski w związku z zbliżającym się spotkaniem w Brukseli.

Eurodeputowany napisał pismo do ministrów państw UE, w którym informuje ich o tym, jak opozycja białoruska odnosi się do kontaktów opozycji z przedstawicielami władz Białorusi. Przytoczył m.in. opinie Stanisława Szuszkiewicza, więźnia politycznego Mikoły Statkiewicza, który w liście z więzienia pisał, że kontakty demokratycznych państw z reżimem są "zdradą ideałów demokracji i próbą legitymizowania dyktatury".

Marek Migalski podkreślił, że sytuacja na Białorusi stale się pogarsza. - W białoruskich więzieniach nadal przetrzymywanych jest kilkunastu więźniów politycznych, a kilkudziesięciu innych obywateli Białorusi ma ograniczone prawa i swobody obywatelskie, w rezultacie politycznie motywowanych procesów w latach 2011-2012. Białoruś jest też jedynym europejskim krajem, który nie wprowadził moratorium na wykonywanie kary śmierci, a w ciągu ostatniego 1,5 miesiąca białoruskie władze wydały  trzy takie wyroki – przypomina poseł.

mat.prasowe//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Saryusz-Wolski: zniesienie sankcji wobec Makieja nie oznacza zmiany w polityce UE

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 15:00
Zawieszenie sankcji UE wobec szefa MSZ Białorusi Uładzimira Makieja jest decyzją techniczną i nie oznacza zmiany stanowiska UE w tej sprawie polityki sankcji – zapewnia eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ Białorusi: Unia nie stawiała warunków w sprawie Makieja

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 17:00
Mińsk komentuje decyzję Brukseli o zawieszeniu sankcji wizowych wobec Uładzimira Makieja - szefa białoruskiej dyplomacji. - To naturalny i rozsądny krok - mówi rzecznik białoruskiego MSZ Andriej Sawinych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raport Paleckisa ”o poprawie sytuacji na Białorusi”. 292 poprawki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 12:34
Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego zajmie się w poniedziałek raportem litewskiego deputowanego Justasa Paleckisa na temat sytuacji praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmieniono dziwny raport o Białorusi, "po awanturze"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 14:00
Kontrowersyjny raport Parlamentu Europejskiego na temat Białorusi zaostrzony, za sprawą m.in. polskich deputowanych. Wykreślono zdanie o poprawie sytuacji na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Makiej: Białoruś zainteresowana Partnerstwem Wschodnim

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 14:31
Białoruś jest zainteresowana udziałem w Partnerstwie Wschodnim, w tym także w szczycie tej inicjatywy, który odbędzie się jesienią w Wilnie - oświadczył w Moskwie minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej.
rozwiń zwiń