Raport Białoruś

Polska broni się przed wirusem pomoru świń z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 04:00
Służby weterynaryjne prowadzą działania, które mają zminimalizować ryzyko przedostania się do Polski groźnej choroby trzody - afrykańskiego pomoru świń.
Polska broni się przed wirusem pomoru świń z Białorusi
Foto: fot. Wikipedia

Badane są padłe dziki i świnie, prowadzona jest akcja informacyjna, a na granicach odbywa się dezynfekcja pojazdów.

Dotąd w Polsce nie zanotowano przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choroba jednak zbliża się do naszych granic. W 2011 r. chorobę wykryto w Rosji, w ubiegłym roku pojawiła się ona na Ukrainie. W czerwcu br. białoruskie służby weterynaryjne poinformowały o wystąpieniu ASF na tamtym terenie. Według oficjalnych informacji znajdują się tam dwa ogniska tej choroby: we wschodniej części powiatu grodzieńskiego i w Witebsku. Niektóre media donoszą jednak, że takich ognisk na terenie Białorusi może być nawet pięćdziesiąt.
Płot na granicach Polski i Litwy z Białorusią? >>>

Grożą ogromne straty materialne

Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, jest natomiast śmiertelny dla m.in. świń, gdyż nie ma na nią szczepionki, a śmiertelność wśród zwierząt jest niemal stuprocentowa. W przypadku wystąpienia ASF wprowadzana jest kwarantanna, co uniemożliwia handel zwierzętami i naraża producentów na ogromne straty materialne.

- Nie ma możliwości zabezpieczenia się przez chorobą, można jedynie mówić o minimalizowaniu strat, a zagrożenie tą chorobą jest bardzo poważne - powiedział w poniedziałek zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Maty na przejściach, zakaz wwożenia produktów pochodzenia zwierzęcego

Jak mówił zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, działania profilaktyczne podejmowane są wielokierunkowo. Na wszystkich sześciu przejściach granicznych na Białoruś i na polsko-ukraińskim przejściu w Dorohusku rozłożone są maty dezynfekcyjne, przez które przejeżdżają pojazdy osobowe i ciężarowe. Ponadto służby celne sprawdzają tiry powracające do Polski z Rosji i z Białorusi, gdzie przewoziły zwierzęta, czy samochody te są odpowiednio wyczyszczone także wewnątrz.

Polscy celnicy kontrolują też bagaż podróżnych, wjeżdżających do naszego kraju z Białorusi, czy nie ma w nim produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego. Ich przywożenie do Polski jest obecnie zabronione.

Ograniczenia w hodowli świń

Na terenie kraju prowadzona jest szeroka akcja informacyjna o zagrożeniu afrykańskim pomorem świń. M.in. polega ona na informowaniu rolników poprzez media, plakaty, ulotki o możliwym pojawieniu się ASF. Natomiast lekarze weterynarii przechodzą szkolenia przypominające, jakie są objawy tej choroby. Przeszkolonych już zostało ponad 4 tys. weterynarzy.

Na prośbę Głównego Lekarza Weterynarii wojewodowie z województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego wydali rozporządzenia wprowadzające czasowe ograniczenia dotyczące utrzymywania świń. M.in. zakazany jest ich ubój w gospodarstwie, obowiązkowe są świadectwa zdrowia dla wszystkich świń, które transportowane są na tych terenach. Trzoda ma przebywać w zamkniętych budynkach, a pasze muszą być zabezpieczone przed innymi zwierzętami. Mają też być wyłożone przez chlewniami maty dezynfekcyjne - wyliczał Jażdżewski.

Podkreślił, że rolnicy nie powinni wpuszczać do budynków inwentarskich nikogo obcego, dotyczy to np. osób zza wschodniej granicy poszukujących w naszym kraju pracy. - I w żadnym wypadku nie wolno rolnikom karmić zwierząt odpadkami kuchennymi - powiedział wiceszef weterynarii.

Padłe zwierzęta

Przeprowadzane są też badania, które pozwolą na wczesne wykrycie choroby. Dotyczy to wszystkich padłych dzików i świń w rejonie przygranicznym. Takich próbek pobrano już kilkaset - dodał. O wszystkich przypadkach padnięcia świń musi być powiadamiany powiatowy lekarz weterynarii.

Jażdżewski poinformował, że Inspekcja Weterynaryjna wysłała do Komisji Europejskiej projekt programu działań wraz z kosztorysem. Polska chce, by KE dofinansowała m.in. akcję informacyjna, pobieranie próbek i budowy na granicy urządzeń dezynfekujących. Jak mówił, Komisja prawdopodobnie da na to pieniądze, ale rozmowy trwają. Polska wnioskuje o 1,5 mln euro na ten rok. Dodał, że obecnie jest przygotowywany program działań na kolejne dwa lata.

Afrykański pomór świń po raz pierwszy został zanotowany w 1903 roku w Afryce Południowej. W Polsce nigdy tej choroby nie było.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: afrykański pomór świń dotarł pod Mińsk?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 13:00
O nowych przypadkach zachorowań informują miejscowi weterynarze, którzy radzą gospodarzom zabijać chore zwierzęta. Natomiast doniesieniom o nowych ogniskach wirusów zaprzecza resort rolnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie płot na granicy z Białorusią? "Ten wirus w Polsce oznacza katastrofę"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 23:00
Afrykański pomór świń stwierdzony na Białorusi jest w 100 procentach śmiertelny. Zagrożenie jest bardzo duże, bo jeśli wirus dotrze do Polski, ucierpi eksport, firmy zaczną upadać - mówią eksperci. Polska i Litwa chcą wybudować płot na granicy i zwróciły się do UE o pomoc finansową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afrykański pomór świń na Białorusi. Litwa chce wybić tysiące zwierząt. Wprowadza dezynfekcję obuwia

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 10:17
Litewskie władze rozważają możliwość wybicia całej trzody chlewnej w promieniu 10 kilometrów od granicy z Białorusią. Wymagałoby to zgody Komisji Europejskiej. Od kilku dni na granicy obowiązuje tam dezynfekcja obuwia. Powodem jest afrykański pomór świń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zakaz hodowli świń w pobliżu państwowych gospodarstw

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 17:40
Zakaz wprowadzono w ramach zaostrzenia walki z afrykańskim pomorem świń - poinformowały we wtorek lokalne media.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strefy buforowe przy granicy z Białorusią z powodu pomoru świń

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 20:14
W części województw lubelskiego, podlaskiego i mazowieckiego leżących niedaleko granicy z Białorusią wyznaczono strefy buforowe w związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń.
rozwiń zwiń