Raport Białoruś

Ukraina: prokurator-jastrząb nie zajmuje się już sprawą Tymoszenko

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 14:25
Odpowiedzialny za procesy polityczne na Ukrainie, zastępca prokuratora generalnego, Renat Kuzmin stracił stanowisko. Kuzmin zajmował się m.in. sprawami Tymoszenko i Łucenki.
Audio
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): śledczy nadzorujący sprawę Tymoszenko został zwolniony
Prokuratura generalna Ukrainy w Kijowie
Prokuratura generalna Ukrainy w KijowieFoto: intermedia.gp.gov.ua

Rinat
Rinat Kuzmin, fot. Prokuratura Generalna Ukrainy

Na podstawie decyzji prezydenta został zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.  Ta instytucja uznawana jest na Ukrainie za przechowalnię dla tych urzędników, którzy nie zadowalają najważniejszych osób w państwie.

 

Renat Kuzmin zajmował się najważniejszymi procesami czasów Wiktora Janukowycza, między innymi sprawami byłej premier Julii Tymoszenko, a także byłego szefa MSW Jurija Łucenki oraz byłego prezydenta Leonida Kuczmy.

Kilka dni temu w Prokuraturze Generalnej doszło do zmian kadrowych. Osoby związane z Renatem Kuzminem straciły pracę w jednym z departamentów zajmującym się sprawami o największej wadze.

Zastępcy prokuratora generalnego wielokrotnie zarzucano na Ukrainie, w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych łamanie praw człowieka, w tym wybiórcze stosowanie prawa. Według opiniotwórczego portalu ”Ukraińska Prawda”, decyzja prezydenta o zdymisjonowaniu Renata Kuzmina może być uznana za ustępstwo wobec Brukseli przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Ukraina liczy na podpisanie tam umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Rinat Kuzmin, wiceprokurator generalny Ukrainy, który nadzorował śledztwa wobec byłej premier Julii Tymoszenko, odszedł z prokuratury. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz mianował go zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Śledztwa kontrolowane przez Kuzmina

Kuzmin osobiście zajmował się śledztwem w sprawie przekroczenia przez Tymoszenko uprawnień przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku, za co polityk została skazana na siedem lat więzienia. Kontrolował także dochodzenia w sprawie rzekomego zaangażowania byłej premier w zabójstwo w latach 90. parlamentarzysty i biznesmena Jewhena Szczerbania, oraz nadużyć finansowych w kierowanej przez Tymoszenko korporacji Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy.
Komentując nominację Kuzmina do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Wołodymyr Fesenko, szef kijowskiego Centrum Badań Politycznych Penta, wskazał, że może to oznaczać, iż władze zamierzają zgodzić się na wypuszczenie Tymoszenko z więzienia. Zabiegają o to od wielu miesięcy specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox, którzy chcą, by cierpiąca na problemy z kręgosłupem opozycjonistka wyjechała na leczenie do Niemiec.
- Nie mam pełnego przekonania, że tak się stanie, ale zwolnienie Kuzmina (ze stanowiska wiceprokuratora generalnego) świadczy, że może do tego dojść. Moim zdaniem Kuzmin był jedną z osób, które występowały przeciwko tej kombinacji. Jego zwolnienie z prokuratury pokazuje, że możliwość leczenia Tymoszenko za granicą jest coraz większa - powiedział Fesenko agencji Interfax-Ukraina.
Kwaśniewski i Cox przebywają w piątek w Kijowie, gdzie spotykają się z prezydentem Janukowyczem, a dzień wcześniej odwiedzili Charków, gdzie rozmawiali z Tymoszenko. 15 października wysłannicy PE mają przedstawić raport ze swej misji na Ukrainie, który będzie jednym z ważnych elementów oceny przygotowań tego kraju do oczekiwanego w listopadzie podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
PAP/IAR/agkm

Julia
Julia Tymoszenk,o premier.gov.ru

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Sikorski: Ukrainie zostało niewiele czasu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 22:07
Kraje Partnerstwa Wschodniego powinny zdwoić swoje wysiłki, aby stowarzyszyć się z Unią - tak wynik rozmów w Wilnie podsumował Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina: rząd przyjął tekst umowy z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 12:42
Przedstawiciele UE pozytywnie ocenili ten krok. Podpisanie umowy ma się odbyć w listopadzie na szczycie w Wilnie, ale Kijów nie spełnił jeszcze niektórych koniecznych do tego warunków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doradca Putina do Ukraińców: nie idźcie drogą Mazepy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 20:20
Apel taki skierował do Ukraińców doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Siergiej Głazjew w związku z planami podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka przyszłość Ukrainy? Polityczny szczyt w Jałcie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 08:22
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski będzie w sobotę rozmawiał o przyszłości Ukrainy. Szef polskiej dyplomacji jest w Jałcie.
rozwiń zwiń