Raport Białoruś

Łukaszenka zaprasza Gruzję do Wspólnoty Niepodległych Państw

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 09:20
Aleksander Łukaszenka wystosował apel do Tbilisi na zakończenie odbywającego się w Mińsku szczytu Wspólnoty Niepodległych Państw.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Aleksander Łukaszenka zaprasza Gruzkę do Wspólnoty Niepodległych Państw
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL

Aleksander Łukaszenka przemawiając w imieniu swoim i innych prezydentów krajów WNP wyraził nadzieję, że Gruzja usłyszy jego zaproszenie. - Oświadczam wprost, i jest to nie tylko moje zdanie, że chcielibyśmy, aby Gruzja powróciła do składu WNP - oznajmił. Według niego gdy Gruzja występowała ze Wspólnoty, "widocznie były po temu konkretne motywy wewnętrzne". "Ale nie warto stać w miejscu - oświadczył. - Tak jak żyliśmy obok siebie, tak żyjemy nadal". Dodał, że należy koncentrować się na tym, co łączy, a nie dzieli, a wtedy strony przekonają się o zyskach.

Łukaszenka już w zeszłym roku zapowiadał, że zamierza zabiegać o powrót Gruzji do WNP. Wkrótce potem przyszła gruzińska minister spraw zagranicznych Maja Pandżikidze zapewniła, że Gruzja nigdy nie powróci na rosyjską orbitę wpływów ani nie przystąpi do WNP, gdyż celem Tbilisi jest integracja z UE i NATO.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że przywódca Białorusi mówił o możliwości ponownego przystąpienia Gruzji do WNP na dwa dni przed wyborami prezydenckimi w tym kraju. Gruzja formalnie wystąpiła z WNP w sierpniu 2009 roku. A decyzję w tej sprawie podjęła rok wcześniej po wojnie z Rosją wokół Osetii Południowej.

Tbilisi od lat prowadzi prozachodnią politykę. Na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie ma parafować umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.

Zdaniem komentatorów, apel Łukaszenki pod adresem Gruzji najpewniej spodobał się Moskwie. Jedna z rosyjskich agencji prasowych opublikowała zdjęcie prezydenta Białorusi na tle serduszka.

Wspólnota Niepodległych Państw miała złagodzić skutki rozpadu ZSRR, promując współpracę w sferze handlu, bezpieczeństwa i podróżowania na obszarze poradzieckim. Należy do niej obecnie 11 państw: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina i Uzbekistan

Gruzja dołączyła do tej organizacji jako ostatni kraj, w 1993 roku, ale ogłosiła wystąpienie w 2008 roku, po wojnie z Rosją o Osetię Południową.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Skandal w ONZ. Rosjanie wyszli z sali, gdy przemawiał Saakaszwili

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 20:52
Delegacja Rosji demonstracyjnie wyszła z sali obrad zgromadzenia ONZ w trakcie wystąpienia prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Ambasador Rosji przy ONZ podał w wątpliwość, czy przywódca Gruzji jest w dobrym stanie psychicznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gruzja: szef NATO wzywa Rosję do rezygnacji z Abchazji i Osetii Południowej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 11:42
Generalny sekretarz NATO Anders Fogh Rasmussen wezwał Rosję do odejścia od wcześniejszej decyzji o uznaniu niepodległości Abchazji i Osetii Południowej i ich oderwaniu się od Gruzji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina, Gruzja i Mołdawia bliżej Unii. Raport w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 22:59
Europosłowie chcą bliższych relacji Unii z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, jeśli spełnią one wszystkie warunki. Komisja spraw zagranicznych PE przyjęła raport w tej sprawie autorstwa Jacka Saryusz-Wolskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gruzja jesienią pożegna prezydenta Saakaszwilego i premiera?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 15:00
Prezydentowi Micheilowi Saakaszwilemu kończy się druga i ostatnia kadencja. Z kolei premier Bidzina Iwaniszwili mówi, że zastanawia się, czy nie złożyć stanowiska.
rozwiń zwiń