Raport Białoruś

FAZ: rozwiązanie sprawy Tymoszenko obiecano w przyszłym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 21:00
Misja Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa na Ukrainie została przedłużona, gdyż szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Klujew obiecał im rychłe rozwiązanie sprawy byłej premier – pisze niemiecki dziennik ”Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Julia Tymoszenko jako premier Ukrainy. Zdjęcie archiwalne
Julia Tymoszenko jako premier Ukrainy. Zdjęcie archiwalneFoto: tymoshenko.ua

Według niemieckiej gazety ”Frankfurter Allgemeine Zeitung”, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Klujew zapewnił misję Parlamentu Europejskiego na Ukrainie, że sprawa byłej premier Julii Tymoszenko znajdzie swój finał w przyszłym tygodniu. ”FAZ” powołuje się na własne źródła informacji w otoczeniu Klujewa. Mowa jest o przerwaniu odbywaniu kary, by Tymoszenko mogła pojechać na leczenie za granicę. Niemiecki dziennik zauważa, że w Radzie Najwyższej Ukrainy większość ma Partia Regionów, zatem to do ugrupowania Wiktora Janukowycza należy decyzja: jeśli Partia Regionów zechce, ustawę można będzie przyjąć już we wtorek. A prezydent podobno jest gotowy do podpisania ustawy już następnego dnia – pisze ”FAZ”.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie ułaskawił Tymoszenko, scedował rozwiązanie jej problemu na parlament. Rada Najwyższa miała w zeszłym tygodniu przyjąć projekt uchwały pozwalającej na wysłanie Julii Tymoszenko na leczenie (do Niemiec), do tego jednak nie doszło, projekt wskazany przez misję PE został odesłany do dalszych prac w komisji.

Tymoszenko do opozycji: głosujcie za ustawą o leczeniu za granicą bez poprawek >>>

Poproszono o odroczenie decyzji

Według ”FAZ”, Elmara Broka, szefa komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego poproszono o to, by ”zwrócił się do szefów dyplomacji, którzy w poniedziałek mieli przyjąć decyzję w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, z prośbą o odłożenie tej decyzji”. Ostateczna decyzja miała być podjęta18 listopada. Według nieoficjalnych informacji, rada szefów MSZ UE rzeczywiście odroczy postanowienie w tej kwestii. Niemiecki dziennik twierdzi, że rada spotka się jeszcze bezpośrednio przed szczytem UE i wtedy może zdecydować o losach umowy z Kijowem.

Elmar Brok w komentarzu dla ”FAZ” powiedział, że zaczęto poważnie wątpić w to, czy Janukowycz chce podpisać umowę stowarzyszeniową z UE, po tym jak 13 listopada Rada Najwyższa nie znalazła rozwiązania sprawy Julii Tymoszenko. Według niego, Konferencja Przewodniczących PE doszła ostatecznie do wniosku, że nie można stracić ostatniej szansy. Zdecydowano się po raz kolejny przedłużyć misję Kwaśniewskiego i Coksa na Ukrainie.

Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie 28-20 listopada. Podczas szczytu umowy z UE mają parafować Gruzja i Mołdawia. Niemal w ostatnim momencie z parafowania umowy z UE zrezygnowała Armenia – po rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem prezydent Serż Sarkisjan oświadczył, że Erewań decyduje się na przystąpienie do konkurencyjnego projektu Władimira Putina, Unii Celnej, w której obecnie są Rosja, Białoruś i Kazachstan.

Od kilku miesięcy nie ustaje presja Rosji na Kijów, Kreml chce, by Ukraina wstąpiła do Unii Celnej, projektu integracyjnego prezydenta Rosji Władimira Putina, i nie podpisywała umowy z UE.

Warunkiem podpisania umowy Ukrainy z Unią jest m.in. rozwiązanie problemu Julii Tymoszenko, była premier przebywa obecnie w szpitalu więziennym w Charkowie, skazana na siedem lat więzienia w związku z niekorzystnymi kontraktami gazowymi, które jej rząd podpisał z rosyjskim Gazpromem. Unia Europejska uważa jej przypadek za przykład wybiórczego użycia wymiaru sprawiedliwości. Władze Ukrainy mimo wielu apeli do tej pory nie znalazły rozwiązania sprawy byłej premier. Inne warunki, które musi spełnić Ukraina to przyjęcie ustawy reformującej prawo wyborcze i ustawy reformującej prokuraturę generalną.

Wątpliwości

"FAZ" zauważa również, że Janukowycz w ostatnich dniacg dwa razy pojechał do Moskwy, niespodzianką była dla wszystkich jego wizyta u Władimira Putina w ostatni weekend. Autor artykułu w "FAZ" komentuje, że nikt nie wie, jakie są intencje Janukowycza, pojawiają się sugestie. że specjalnie opóźnia uwolnienie Tymoszenko, bo ”ma układ z Rosją”. Gazeta niemiecka przypomina również o rosyjskiej presji gospodarczej na Ukrainę, której obawia się również część ukraińskich kręgów biznesowych.

Komorowski: rozgrywka w sprawie Ukrainy do ostatnich godzin przed szczytem >>>

Dziennikarze w Brukseli usłyszeli w piątek od zachowującego anonimowość dyplomaty, że sprawa Julii Tymoszenko może przeciągnąć się do ostatniego momentu, to jest może być rozwiązana na marginesie wileńskiego szczytu. Polski prezydent Bronisław Komorowski powiedział w czwartek, że UE powinna wspierać Ukrainę w kwestii spełnienia warunków koniecznych do umowy, ale powinna również być gotowa podjąć decyzję, czy warunki są wystarczające, czy część warunków nie może być spełniona w trakcie procedury ratyfikacji umowy przez 28 państw.

Prawda.com.ua/FAZ/PolskieRadio.pl/ agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Mykoła Riabczuk: Janukowycz panicznie boi się Tymoszenko

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 14:20
Nie mam złudzeń, że obecny rząd ukraiński będzie wypełniał te wszystkie zobowiązania, które przewiduje umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską. Jednak rządy się zmieniają – mówi w rozmowie z portalem Polskiego Radia Mykoła Riabczuk, poeta, publicysta, wiceprezes ukraińskiego PEN-Clubu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tymoszenko wzywa opozycję: głosujcie za ustawą o leczeniu bez poprawek

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 22:00
Była premier Julia Tymoszenko wezwała opozycję do głosowania za przyjęciem ustawy, która umożliwi wysłanie jej na leczenie, ”bezzwłocznie i bez żadnych poprawek”. To ustępstwo ze strony byłej premier. W poniedziałek sprawą ma się zająć frakcja partii rządzącej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komorowski: rozgrywka w sprawie Ukrainy ”do ostatnich godzin przed szczytem”

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 21:49
Unia powinna działać na rzecz spełnienia warunków przez Ukrainę, ale powinna być gotowa jako całość do podjęcia decyzji, czy te warunki są wystarczające, czy część z nich np. można realizować w następnym etapie, którym będzie ratyfikacja umowy - mówił prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń