Raport Białoruś

Łukaszenka: nie możemy wejść do Unii Eurazjatyckiej ze szkodą dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 11:46
- Białoruś nie może wejść w skład Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej ze szkodą dla siebie i na nierównych warunkach - oświadczył Aleksander Łukaszenka.
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Łukaszenka odwiedził w sobotę zakłady BelGee produkujące chińskie samochody Geely w Borysowie. Przypomniał tam, że pod koniec maja ma zostać podpisane porozumienie o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan i do tego czasu powinny zostać rozwiązane z partnerami wszystkie problematyczne kwestie.

W przeciwnym razie nie możemy przystąpić do tej unii gospodarczej ze szkodą dla siebie na nierównych warunkach. Chociaż - podkreślę jeszcze raz - bardzo nam na tym zależy i niemało zrobiliśmy dla powstania tej unii - oświadczył Łukaszenka.

Dodał, że to naturalne, iż każde państwo stara się ochronić swój własny rynek, ale jeśli chce się tworzyć unię, to należy od początku nastawić się na równoprawne warunki.

We wtorek odbyły się w Mińsku rozmowy przywódców Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Władimira Putina, Aleksandra Łukaszenki i Nursułtana Nazarbajewa - po których przewodniczący Kolegium Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej Wiktor Christienko oświadczył, że wspólne rynki gazu, ropy i produktów naftowych zaczną funkcjonować w EUG nie później niż w 2025 roku, a do tego czasu kwestie związane ze współpracą w sferze ropy, produktów naftowych i gazu będą rozwiązywane zgodnie z dwustronnymi porozumieniami.

Tymczasem Mińskowi zależało na rezygnacji z opłat celnych za eksport produktów naftowych wytwarzanych na Białorusi z rosyjskiej ropy naftowej. W 2013 roku przelała ona Rosji z tego tytułu 3,3 mld dolarów, zaś w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku już 600 mln.

1 lipca 2010 roku powstała Unia Celna Białorusi, Rosji i Kazachstanu. Na jej bazie 1 stycznia 2015 roku ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza - wspólnota, która w zamyśle Kremla miała być wzorowana na Unii Europejskiej. Porozumienie w tej sprawie ma zostać podpisane 29 maja w Astanie.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie zrobi ani kroku bez uzgodnień z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 14:45
Aleksander Łukaszenka skrytykował sankcje Zachodu, nazywając je ”brednią i bzdurą”. - Zachód dziś do niczego nie jest zdolny. Powinniśmy traktować to stwierdzenie jako punkt wyjścia – mówił białoruski dyktator na spotkaniu z gubernatorem obwodu kałuskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka o sankcjach wobec Rosji: tę listę powieście w toalecie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:50
Aleksander Łukaszenka jest przeciw federalizacji Ukrainy - taki ustrój próbuje narzucić Kijowowi Rosja. Ocenił poza tym, że Zachód nie wprowadza żadnych istotnych sankcji przeciw Rosji i porzucił Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż: "Białorusini wolą teraz Rosję od Unii Europejskiej" "Wierzą rosyjskiej propagandzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 15:24
Na Białorusi wzrosła w ostatnim kwartale popularność Aleksandra Łukaszenki oraz chęć zjednoczenia z Rosją - wykazał marcowy sondaż niezależnego ośrodka NISEPI. Eksperci wiążą to z wydarzeniami na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka w orędziu: Białorusini to nie Rosjanie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 23:59
Białoruś musi za wszelką cenę utrzymać integralność terytorialną - oznajmił we wtorek w wystąpieniu przed parlamentem szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zaniepokojony sytuacją na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 20:00
Aleksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna i zarówno Zachód, jak i Rosja powinny się uspokoić, by nie dopuścić do zniszczenia tego państwa.
rozwiń zwiń