Raport Białoruś

Białoruś: linie lotnicze zmieniają trasy lotów na Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:50
Białoruskie linie lotnicze Bieławia zmieniły trasy swoich lotów nad wschodnią Ukrainą w związku z czwartkową katastrofą samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych, w której zginęło blisko 300 osób.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): białoruskie linie lotnicze zmieniają trasy lotów nad Ukrainą
Kobieta z planszą Putin - morderca przed ambasadą Holandii w Kijowie
Kobieta z planszą "Putin - morderca" przed ambasadą Holandii w KijowieFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

- Składamy wyrazy ubolewania krewnym i bliskim osób, które zginęły w katastrofie, a także firmie Malaysia Airlines. Od wczorajszego wieczora zmieniliśmy trasy lotów naszych samolotów przez przestrzeń powietrzną Ukrainy, aby zagwarantować bezpieczeństwo naszym pasażerom - oznajmił w piątek dyrektor generalny Bieławii Anatol Husarou.
Zmiana obowiązuje - jak napisano na stronie linii - "do czasu wyjaśnienia przyczyn wydarzenia". Bieławia w dalszym ciągu będzie natomiast wykonywać dwa loty dziennie do Kijowa.
W czwartek wieczorem Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) wydała dyrektywę zakazującą lotów przez przestrzeń powietrzną wschodniej Ukrainy, a w piątek ukraińskie władze lotnicze zamknęły przestrzeń powietrzną nad wschodnią Ukrainą.
Lotów nad wschodnią Ukrainą zakazał już cywilnym amerykańskim samolotom Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) USA. Poza Amerykanami decyzję o zaprzestaniu lotów w obszarze działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy podjęły m.in. linie lotnicze z Singapuru. Podobną decyzję ogłosiły władze Indonezji, które zaleciły swoim samolotom pasażerskim omijanie terytoriów granicznych między Ukrainą a Rosją.
W związku z narastaniem konfliktu na wschodzie Ukrainy już kilka miesięcy temu z lotów nad tym obszarem zrezygnowały australijskie linie Qantas, dwóch przewoźników z Korei Południowej (Korean Air i Asiana) oraz tajwańskie China Airlines. Od pewnego czasu robiły tak też linie z Hongkongu, Cathay Pacific.
Samolot Malaysia Airlines leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur z 298 osobami na pokładzie. Katastrofy nikt nie przeżył. Maszyna spadła w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
Zdaniem władz Ukrainy samolot mógł być zestrzelony przez prorosyjskich separatystów, którzy dysponują ciężkimi zestawami przeciwlotniczymi Buk.

PAP/IAR/agkm

Katastrofa boeinga w Donbasie: więcej na ten temat  >>>

PAP/EPA
Jedna z infografik prezentujących zebrane do tej pory informacje na temat katastrofy samolotu MH17. Fot.PAP/EPA/PA/CASSANDRA EDE

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Analityk OSW: wymuszenie rozejmu na Ukrainie leży w interesie Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 08:30
Ukraina wbrew naciskowi Rosji i możliwej presji Zachodu, powinna kontynuować operację antyterrorystyczną na wschodzie kraju - mówił w Jedynce Adam Eberhardt. Jego zdaniem Rosja będzie domagać się teraz zawieszenia broni, po to, by separatyści umacniali władzę w Donbasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waszczykowski: zestrzelenie samolotu mogło być zaplanowane

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 09:30
- System rakietowy Buk obsługują profesjonalni żołnierze, którzy wiedzą, jakie samoloty przemieszczają się w przestrzeni powietrznej – mówił w Jedynce Witold Waszczykowski (PiS).
rozwiń zwiń