Raport Białoruś

Białoruś: urzędnicy rusyfikują rodzinne miasto Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2015 20:48
Urzędnicy rusyfikują miasto Szkłów na wschodniej Białorusi - twierdzą niezależne białoruskie media. Zwracają uwagę, że w rodzinnym mieście Aleksandra Łukaszenki język białoruski jest usuwany z przestrzeni publicznej. A jako datę powstania miasta podano... rok spalenia go przez wojska moskiewskie.
Audio
  • Rusyfikacja rodzinnych stron Aleksandra Łukaszenki. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Aleksander Łukaszenka wychowywał się we wsi Aleksandryja, która leży w pobliżu Szkłowa, dlatego na Białorusi to miasto jest pewnym symbolem. Ostatnio, miejscowe władze ustawiły nowy obelisk, na którym nazwa miasta została napisana w języku rosyjskim. Działacze opozycji zwrócili również uwagę, że tak jak w czasach radzieckich na tablicy widnieje data 1535 jako rok założenia miasta. W tym roku, wojska moskiewskie po raz pierwszy spaliły Szkłów. Opozycjoniści zwracają uwagę, że to nielogiczne podawać datę spalenia miasta jako rok jego założenia. Tym bardziej, że austriacki dyplomata Zygmunt Herberstein w swoich zapiskach wymienia osadę w 1520 roku.

Ryhor Kastusiou, jeden z liderów białoruskiej opozycji, który pracował w Szkłowie, mówi, że już wcześniej w tym mieście zniknęły tablice drogowe w języku białoruskim. Teraz chce zwrócić się z apelem do  Aleksandra Łukaszenki, aby zainteresował się sprawą rusyfikacji napisów w rodzinnych stronach.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rusyfikacja Białorusi. Coraz mniej dzieci uczy się po białorusku

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 12:28
Coraz mniej dzieci białoruskich uczy się w szkołach białoruskojęzycznych - alarmuje w piątek niezależny tygodnik "Nasza Niwa" na swojej stronie internetowej. Pismo porównało dane za 2010 rok z rokiem ubiegłym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: suwerenność Białorusi jest w niebezpieczeństwie, trwa walka o dusze Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 09:20
Kilkaset kilometrów granicy z Rosją nie ucieszyłoby Polski. Choćby dlatego wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi jest absolutnie w polskim interesie – podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, więzień polityczny, nominowany w poprzednich latach do pokojowej nagrody Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja wyciąga ręce po Białoruś. Łukaszenka zawarł umowę z Putinem?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 08:56
Dlaczego Aleksander Łukaszenka pozwala, by propaganda Rosji hulała na Białorusi? – pyta białoruski działacz i dziennikarz Franciszek Wiaczorka. Zauważa, że ostatnio w Mińsku pojawił się propagandowy portal internetowy Kremla, Sputnik. Działacz ostrzega, że to może być efekt umowy Łukaszenki i Putina, a obecna sytuacja w strategicznym wymiarze może doprowadzić do unicestwienia białoruskiej niepodległości.
rozwiń zwiń