Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział przywódcom Białorusi i Kazachstanu, że ich trzy kraje powinny rozważyć utworzenie unii walutowej. Tego dnia w stolicy Kazachstanu Astanie omawiano m.in. integrację w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.
Szefowie trzech państw, Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Putin, Aleksander Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew - spotkali się, by omówić problemy gospodarcze, przed którymi stoją ich kraje, które utworzyły Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG) - polityczny i gospodarczy blok kilku byłych republik radzieckich.
- Sądzimy, że nadszedł czas, by porozmawiać o możliwości utworzenia w perspektywie unii walutowej - powiedział Putin po spotkaniu z Łukaszenką i Nazarbajewem.
- Gdy się pracuje ramię przy ramieniu, łatwiej jest reagować na zewnętrzne zagrożenia finansowe i gospodarcze, bronić wspólnego rynku - zaznaczył Putin. Prezydent Rosji nie podał szczegółów proponowanego rozwiązania.
Łukaszenka i Nazarbajew nie skomentowali publicznie propozycji Putina, której, zdaniem analityków, na jakich powołuje się Reuters, nie będzie łatwo zrealizować. Kazachstan - drugi po Rosji poradziecki producent ropy naftowej - chłodno odnosi się do pomysłu wprowadzenia wspólnej waluty; twierdzi, że najpierw trzy kraje powinny zsynchronizować swoją politykę monetarną.
Były gubernator Banku Narodowego Kazachstanu, reformator Grigorij Marczenko szacuje, że wprowadzanie wspólnej waluty nie mogłoby nastąpić wcześniej niż za 10-12 lat.
Spadek wartości rosyjskiego rubla, który wobec dolara stracił w ubiegłym roku ok. 40 proc., uderzył w dawnych radzieckich partnerów, w tym w Białoruś i Kazachstan.
Łukaszenka poinformował w piątek, że do kolejnego spotkania prezydentów Rosji, Białorusi i Kazachstanu dojdzie w Moskwie 8 maja. Powiedział, że omówią sprawy, które poruszono w piątek w Astanie, lecz wcześniej konkretami powinny zająć się rządy.
Eurazjatycka Unia Gospodarcza powstała na początku roku 2015 na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Obecnie, jak pisze TASS, w skład EUG wchodzą Rosja, Białoruś, Kazachstan i Armenia, wkrótce ma do nich dołączyć Kirgistan.
PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl
bialorus.polskieradio.pl