Raport Białoruś

Rzecznik prezydenta: warto przyciągać Białoruś do Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 04:00
Białoruś nie jest naszym sojusznikiem w takim sensie jak Stany Zjednoczone, czy kraje NATO i UE, warto jednak przyciągać Mińsk do Zachodu - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.
Marek Magierowski
Marek MagierowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek w TVP Info Magierowski pytany był m.in. o ewentualną wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Białorusi.

- Oczywiście, w polityce zagranicznej naprawdę trudno cokolwiek wykluczyć, natomiast Białoruś nie jest na pewno naszym sojusznikiem w takim sensie, w jakim naszym sojusznikiem są Stany Zjednoczone, Niemcy czy inne kraje NATO i UE - odpowiedział.

- Białoruś naszym sojusznikiem nie jest. Jest krajem, który jest w miejscu niedookreślonym jeśli chodzi o kontekst polityczny - dodał.

Zdaniem Magierowskiego, warto przyciągać Białoruś do Zachodu i sprawić, by się demokratyzowała. Jak zaznaczył, Polska być może powinna być adwokatem prozachodnich aspiracji Białorusi, tak jak dziś uważana jest za adwokata Ukrainy.

Problemy z USA

Magierowski powiedział też, że do pierwszego spotkania prezydenta Dudy z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem dojdzie prawdopodobnie wiosną podczas szczytu NATO w Brukseli. "Mamy nadzieję oczywiście, że pan prezydent Trump także na ten szczyt się wybierze i zobaczy na własne oczy, że NATO jest silną, spójną organizacją, o którą warto dbać i w którą warto inwestować" - powiedział Magierowski.

- Niezależnie od tego, kto byłby prezydentem Stanów Zjednoczonych, czy Republikanin, czy Demokrata, czy mężczyzna, czy kobieta, czy człowiek o takim, czy innym kolorze skóry, Stany Zjednoczone były, są, i pozostaną naszym najważniejszym sojusznikiem, przede wszystkim militarnym jako państwo dysponujące najsilniejszą i nabardziej skuteczną armią w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślał Magierowski. Jak dodał, Stany Zjednoczone najbardziej naciskały na wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Pytany o zniesienie wiz dla Polaków, co Trump zapowiedział w kampanii wyborczej, dyrektor biura prasowego prezydenta odparł, że tego typu decyzje wymagają również zgody m.in. Senatu. "W przypadku wiz poczekajmy na efekty. Być może Donald Trump będzie mieć taką siłę przekonywania i będzie tak wpływał na członków amerykańskiego Kongresu, że rzeczywiście uda się tę zmianę przeprowadzić" - powiedział.

PAP/agkm

Bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Co będzie z Białorusią w 2017 roku? "Mamy obowiązek pomóc tym, którzy marzą o demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 10:33
Polska powinna zwracać pilniejszą uwagę na obszar posowiecki, by rozumieć zachodzące tam procesy. Warszawa powinna pozostać adwokatem Ukrainy i Białorusi na Zachodzie, a pomoc dla Białorusinów jest moralnym obowiązkiem Polski – takie stwierdzenia padały podczas debaty o Białorusi w Teatrze Polskim w Warszawie, połączonej z prezentacją książki dysydenta i więźnia politycznego Andreja Sannikaua.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były więzień polityczny: Zachód ma zasoby, ale nie ma woli działania

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 12:00
Nadszedł czas, kiedy może pojawi się strategia Zachodu wobec Białorusi i wobec całego regionu. Póki co Zachód tylko reaguje - ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl dysydent Andrej Sannikau. Jak stwierdził, Mińskowi trzeba stawiać warunki, bo potrzebuje pomocy gospodarczej od Zachodu. Książka Sannikaua o doświadczeniach na Białorusi ukazała się nakładem wydawnictwa Ośrodka Fundacji Karta.
rozwiń zwiń