W obchodach wzięło udział kilka tysięcy ludzi i kilkudziesięciu duchownych oraz 5 katolickich biskupów z Białorusi.
Biskup Aleh Butkiewicz, ordynariusz diecezji witebskiej powiedział Polskiemu Radiu, że obecny rozwój sanktuarium w Brasławiu jest kolejnym znakiem opieki Matki Bożej nad tym miejscem. - To jest też praca księży i pragnienie ludzi uczcić Matkę Najświętszą. Człowiek jednak powraca do swoich korzeni, do życia duchowego. Oczywiście Matka Najświętsza to jest najkrótsza, najbliższa droga do Boga- mówi biskup Butkiewicz, który sam pochodzi z Brasławia.
Ojciec Krzysztof Kocjan, polski dominikanin pracujący w Witebsku mówi, że na Białorusi kościół jest trochę inny niż w naszym kraju. - Tutaj nie ma takiej masowości. No bo wiadomo, że to jest kościół bardzo mocno w rozproszeniu. Natomiast z drugiej strony to pozwala na takie indywidualne kontakty, jest możliwość spotkania konkretnego człowieka - mówi duchowny.
Dziennikarze zwrócili uwagę, że do sanktuarium w Brasławiu przybywa coraz więcej pielgrzymek. Na tegoroczne święto przybyły 4 pielgrzymi piesze i dwie rowerowe. Byli też gości z Polski, między innymi z Warszawy i Białegostoku.
Nabożeństwo celebrował arcybiskup Gabor Pinter, nuncjusz apostolski na Białorusi. Sanktuarium w Brasławiu jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymowania katolików na Białorusi.
Uroczystości ku czci Matki Bożej Brasławskiej Królowej Jezior
Dwudniowe obchody w sanktuarium diecezjalnym w Brasławiu w obwodzie witebskim na Białorusi zakończyły się w sobotę mszą świętą.
Nuncjusz apostolski na Białorusi Gabor Pinter wzywał w homilii wiernych do zawierzenia Bogu tak, jak uczyniła to Matka Boska. - Gdy to zrobimy, zobaczymy, że niemożliwe staje się możliwe – mówił nuncjusz. Jak podkreślił, dotyczy to także narodu białoruskiego, który „wydał wiele wybitnych osób obdarzonych tyloma charyzmatami”. - Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Powtarzajmy to sobie, gdy wydaje nam się, że sytuacja jest bez wyjścia – mówił nuncjusz.
Doroczne uroczystości w Brasławiu związane są z kultem Matki Bożej Królowej Jezior, patronki tamtejszego sanktuarium. - Szczególnie uroczyste obchody odbywają się od 2009 r., gdy odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej - powiedział brasławski diakon Jauhien Żukouski.
22 sierpnia 2009 r. na obraz nałożone zostały korony papieskie, poświęcone w Rzymie przez papieża Benedykta XVI. Ceremonii koronacji przewodniczył arcybiskup Kolonii kardynał Joachim Meisner – poinformował.
Początki parafii sięgają XV wieku
Portal Catholic.by przypomina historię miejscowej parafii. Pierwsze dokładne informacje dotyczące kościoła w Brasławiu pochodzą z XV w. Obecny budynek świątyni u podnóża Góry Zamkowej został zbudowany w 1897 r., choć pierwszy murowany kościół powstał w 1824 r. „W 1950 r. władze zamknęły kościół i przeznaczyły go na spichlerz. Po dwóch latach budynek został zwrócony parafianom. W 1967 r. ten zabytek architektury w stylu neoromańskim został odremontowany - pisze katolicki portal.
Parafianie z dumą mówią o swojej świątyni, cieszą się również z rosnącej z roku na rok liczby pielgrzymów przybywających do Brasławia. W uroczystościach uczestniczy także wiele młodych ludzi i rodzin z dziećmi.
Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio
Dni Młodzieży
- W piątek skończyły się trzydniowe Brasławskie Dni Młodzieży, przyjechało na nie dużo młodych ludzi, którzy byli rozmieszczani w rodzinach. Dzięki temu mieliśmy okazję bliżej się poznać, rozmawiać, modlić się razem” – powiedziała nastoletnia Ksenia. - Dusza tutaj odpoczywa – dodała.
- Brasław i jego okolice to region, w którym mieszka wielu katolików, dlatego nasza parafia działa bardzo aktywnie. To że jest wielu wiernych cieszy nas i pomaga nam, księżom, w naszej posłudze – powiedział Żukouski.
Ambasador w Brasławiu
W uroczystościach w Brasławiu wziął udział ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik.
Od kilku miesięcy odwiedza najważniejsze sanktuaria na Białorusi. "Byłem w Janowie Poleskim, Budsławiu, dzisiaj jestem tu w Brasławiu również szczególnym miejscu nie tylko dla Białorusinów ale i Polaków. Kult Matki Bożej łączy Polaków i Białorusinów" - powiedział ambasador Pawlik.
Na uroczystościach w Brasławiu obecni byli również przedstawiciele lokalnych białoruskich władz. Ambasador Konrad Pawlik zwrócił uwagę na dobrą współpracę z miejscowymi władzami między innymi przy realizacji wspólnych projektów.
PAP/IAR/agkm
Zdjęcia: Włodzimierz Pac, Polskie Radio
Brasław