Raport Białoruś

Spotkanie ministrów środowiska Polski i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 12:56
Wspólne inicjatywy ekologiczne - to temat rozmów ministrów ochrony środowiska Polski Henryka Kowalczyka i Białorusi Andreja Chudyka. Spotkanie odbyło się na terenie białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. 
Audio
  • Spotkanie ministrów środowiska. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Puszcza Białowieska
Puszcza BiałowieskaFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Minister Henryk Kowalczyk powiedział Polskiemu Radiu, że poruszono kilka ważnych kwestii. Chodzi między innymi o warunki środowiskowe dla powstawania zakładów przemysłowych, na przyład fabryki akumulatorów w Brześciu.

- Troską była jakość wody w Bugu, czyli współpraca dotycząca oczyszczalni ścieków w dorzeczu Bugu, czyli też oczyszczalnia ścieków w Brześciu - powiedział Henryk Kowalczyk.

Minister środowiska zaznaczył, że omawiano również sytuację w Puszczy Białowieskiej.

- Mamy przecież wspólną Puszczę Białowieską wpisaną do światowego dziedzictwa UNESCO, wspólne problemy między innymi z rozprzestrzenianiem się kornika - podkreślił . 

Henryk Kowalczyk jest także szefem Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". 

Wcześniej konferencja

30 maja odbyła się też polsko-białoruska konferencja poświęcona technologiom utylizacji odpadów, miała miejsce w Mińsku. Spotkanie zorganizowały resorty spraw zagranicznych obu państw.

Anna Czyżewska z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powiedziała, że współpraca z Białorusią jest dla tej instytucji bardzo ważna. "Mamy ambicje, by przenosić tutaj nasze doświadczenia w zakresie ochrony środowiska" – powiedziała.

Dodała, że jest to okazja do promocji polskich firm działających w dziedzinie ochrony powietrza oraz gospodarki odpadami i wodno-ściekowej. "Naprawdę mamy co pokazać i jest to doceniane tutaj, na Białorusi" – powiedziała Czyżewska.
"My zrzeszamy spółki komunalne, czyli będące własnością społeczeństwa. To, co chcemy zaprezentować Białorusinom, to nasze doświadczenia" – powiedział z kolei Krzysztof Bałanda, członek zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.
"Na bazie najlepszych doświadczeń europejskich i współpracy z Municipal Waste Europe staramy się wdrażać najnowsze rozwiązania technologiczne i w ten sposób zaszczepić w Polsce gospodarkę obiegu zamkniętego" – dodał.

Przedstawiciele gospodarzy podkreślali, że Białoruś jest zainteresowana przejmowaniem doświadczeń Polski i krajów europejskich w zakresie gospodarki odpadami. "Jesteśmy gotowi do współpracy, jesteśmy gotowi się uczyć" – powiedział wiceminister gospodarki komunalnej Wital Smirnou.

"W niektórych krajach ten proces zaczął się 40 lat temu, istnieje odpowiednia baza prawna. Nie musimy na nowo wymyślać roweru, ale możemy wziąć najlepsze z tego, co wdrożono w innych krajach, w tym w Polsce i w UE" – powiedział Walery Sadocha, dyrektor Narodowego Centrum Marketingu i Koniunktury Cen przy MSZ Białorusi.

Celem konferencji "Polsko-białoruska współpraca w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami; perspektywy współpracy" jest zainteresowanie przedsiębiorców i instytucji z obu państw współpracą w tym segmencie ochrony środowiska.

W ramach konferencji delegacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeprowadzi w Przedstawicielstwie UE i białoruskim Ministerstwie Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska rozmowy na temat poprawy jakości wody w zlewni rzeki Bug.

Ze strony polskiej w seminarium uczestniczyli eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, Krajowej Izby Gospodarczej oraz biznesu.

Organizatorami imprezy były ambasada RP w Mińsku i Departament Współpracy Ekonomicznej MSZ RP, a także Narodowe Centrum Marketingu i Koniunktury Cen przy białoruskim MSZ i Stowarzyszenie Biełekoresursy.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak