Inflacja od początku roku wynosi 69,7 proc. - podał w poniedziałek portal Telegraf.by, powołując się na dane państwowego urzędu statystycznego (Biełstatu).
Ceny towarów i usług w dniach 1-20 września wzrosły w porównaniu z sierpniem o 10,5 proc. Najbardziej podrożały papierosy (o 35 proc.), wódka (o 31 proc.), wieprzowina i półfabrykaty z wołowiny (o 24-25 proc.).
Sytuacja gospodarcza na Białorusi jest coraz gorsza, niska jest wartość białoruskiego rubla, niskime rezerwy walutowe, bilans handlowy jest ujemny. W maju Białoruś przeprowadziła dewaluację krajowej waluty o ponad 50 procent.
W celu poprawy sytuacji na rynku walutowym od połowy września odbywają się dodatkowe sesje na giełdzie, na których ustalany jest rynkowy kurs dolara. Wynosi on obecnie niecałe 8 tys. rubli za dolara. Oficjalny kurs Banku Narodowego to nieco ponad 5 tys. rubli za dolara.
Według obecnego rynkowego kursu średnia pensja w ciągu pierwszego półrocza wynosiła na Białorusi 182 dolary (1,56 mln rubli), średnia emerytura - 70 dolarów (ponad 600 tys. rubli).
Państwo zaczęło wypłacanie jednorazowej zapomogi 500 tys. rubli przeznaczonej na zakup warzyw i owoców dla m.in. emerytów.
Wyprzedaż rentownych firm białoruskich
Białoruś rozpaczliwie szuka dopływu gotówki: prawdopodobnie chce to osiągnąć poprzez sprzedaż najbardziej dochodowych firm państwowych. Kupić chce je przde wszystkim Rosji. Łukaszenka zapowiedział m.in. sprzedaż rosyjskiemu Gazpromowi pozostałej części akcji państwowego operatora gazociągów Biełtransgaz (50 proc. Rosjanie już mają), a także wystawienie na sprzedaż akcji operatora komórkowego MTS.
Niezależna agencja prasowa BiełaPAN informuje, że zgodnie z prognozami Banku Światowego w przyszłym roku należy oczekiwać zmniejszenie tempa wzrostu Produktu Krajowego Brutto Białorusi do 2 procent w porównaniu z 6 procentami wzrostu przewidywanego w tym roku.
agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, portal polskieradio.pl