Raport Białoruś

Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu wkrótce powita turystów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 12:54
Dobiega do końca renowacja Pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu w środkowej Białorusi. Jedna trzecia pałacu zostanie przekazana do zwiedzania prawdopodobnie już za kilka tygodni, pozostała część - na wiosnę.
Audio
Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu, fotografia z 2006 roku
Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu, fotografia z 2006 rokuFoto: fot. Wikipedia/CC/Laszlo Feder

W czasach komunistycznych w pałacu znajdowało się sanatorium. 9 lat temu jego dach częściowo strawił pożar.

Dyrektor kompleksu muzealnego w Nieświeżu Siergiej Klimau powiedział Polskiemu Radiu, że obecnie trwają prace renowacyjne na centralnych schodach. Podkreślił, że w zamku wykonano wiele rekonstrukcji wzorowanych na analogicznych budowlach europejskich, gdyż nie zachowały się nawet fotografie wszystkich sal. Dyrektor Klimau odrzuca krytykę, że w trakcie rekonstrukcji nie dbano o szczegóły. Media informowały na przykład, że na jednych kaflach użytych do odbudowy pieców w pałacu orzeł patrzy na zachód, a na innych - na wschód. "U Radziwiłłów nawet na autentycznych kaflach nie ma konsekwencji. Oni mieli problem heraldyczny - były orły zwrócone na prawo i na lewo"- tłumaczy. Zapowiedział on, że po renowacji, część kompleksu pałacowego zostanie zamieniona w hotel. Natomiast potomkowie rodu Radziwiłłów otrzymają symboliczne klucze do jednego pokoju, w którym będą mogli się zatrzymywać.

 

Rekonstrukcja z problemami

Po epoce ZSRR niewiele zostało z pałacu w Nieświeżu, jak też z niegdyś wspaniałego parku przy rezydencji.

W 2005 r. dzięki wielkim wysiłkom i inicjatywie m.in. Polaków, architektoniczny, rezydencjalny i kulturalny zespół rodu Radziwiłłów został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mimo to jego profanacja nie ustała. Rekonstrukcja zamku pociągnęła za sobą ostrą krytykę. W 2002 r. pożar zniszczył ostatnie piętro. Przebudowano zwieńczenie wieży w stylu rosyjsko-prawosławnym niszcząc pierwotny wygląd pałacu. W 2008 r. Białorusini wyburzyli część zamku.

 

IAR, Wikipedia, agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Stanisław Poczobut: Polacy nie mogą być ugodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 15:30
Polacy na Białorusi muszą być aktywni– mówi Stanisław Poczobut, ojciec Andrzeja Poczobuta. - Jeżeli my, Polacy, będziemy ugodowi, to będzie jak na Litwie. O nich mówią, że byli skorumpowani, (powiązani) z komunizmem – dodaje.
rozwiń zwiń