Raport Białoruś

Łukaszenka: opozycja dostaje pieniądze z Polski i z Litwy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 16:10
Aleksander Łukaszenka wygłosił doroczne orędzie do parlamentu i narodu. Starał się w nim przekonać Białorusinów, że ambasadorowie Unii potajemnie uznają ich kraj za zupełnie demokratyczne państwo.
Audio
Łukaszenka:  opozycja dostaje pieniądze z Polski i z Litwy
Foto: PAP/EPA/TATYAMA ZENKOVICH

Unia Europejska nałożyła kilkakrotnie sankcje na Białoruś w związku z represjami po sfałszowanych wyborach 2010 roku, brutalnym rozpędzeniem demonstracji, masowymi represjami, kilkuletnimi wyrokami wobec przeciwników politycznych Aleksandra Łukaszenki. Do tej pory część z ich pozostaje w więzieniach. Zachód wielokrotnie zwracał uwagę na brak wolności słowa i swobód demokratycznych na Białorusi.

Łukaszenka w swoim orędziu przekonywał naród, że to Zachód i opozycja są winne zerwania dialogu Białorusi z Zachodem. Łukaszenka stwierdził, że wybory prezydenckie w 2010 były przeprowadzone demokratycznie, jednak opozycyjni kandydaci nie skorzystali z tej możliwości i „zorganizowali masowe zamieszki”.  Oświadczył, że po wyborach Mińsk chciał dialogu z Unią Europejską, ale przy udziale "piątej kolumny", czyli białoruskiej opozycji, kraje Zachodu rozpoczęły sankcje.

Aleksander Łukaszenka stwierdził, że pozycja Mińska na arenie międzynarodowej jest stała. Zaznaczył przy tym, że Białoruś potrzebuje dialogu z Europą, ale nie może zrezygnować ze stabilności i jedności narodu.

Aleksander Łukaszenka stwierdził też, że opozycja białoruska „nikogo nie reprezentuje”.- Jeżdżą po Europach i Amerykach. Kogo wy reprezentujecie? Samych siebie! Reprezentujecie grupkę ludzi, która nie walczy o władzę. Im władza nie jest potrzebna. Im podrzucają przez Polskę i Litwę i inne kraje po walizce pieniędzy – oświadczył.

- Chcecie takich ludzi w parlamencie? Ja nie bardzo – dodał Łukaszenka. W październiku na Białorusi mają się odbyć wybory do parlamentu, który w tym kraju ma bardzo ograniczone kompetencje.

agkm/IAR/Karta97

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka zmienia Białoruś w przystawkę

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2012 23:52
Pogłębiająca się izolacja Białorusi sprowadzi ten kraj do statusu regionu czy guberni, pewnie rosyjskiej. Decyzja należy do władz w Mińsku – mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Protasiewicz: ułaskawienie więźniów to efekt sankcji

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 18:00
- Twarda postawa wobec reżimu białoruskiego, a zwłaszcza rozpoczęcie dwa miesiące temu procedury wdrażania sankcji ekonomicznych, spowodowało po raz pierwszy taką reakcję, jakiej oczekiwaliśmy od Mińska – ocenił w radiowej Jedynce Jacek Protasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś osłabia ochronę granicy Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 16:12
W związku z sankcjami UE Białoruś zmienia swoje podejście do ochrony granicy z państwami Wspólnoty, czyli z Polską, Litwą i Łotwą. Jednocześnie zapowiada wzmożenie ochrony granicy z Ukrainą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwajcaria zwiększa sankcje za represje na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 13:34
Szwajcaria dodała 68 nazwisk do listy osób, które nie mogą przekraczać granicy tego kraju. Sankcje mają związek z łamaniem praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń