Raport Białoruś

Kryzys eurostrefy uderzy w białoruską gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 14:10
Nowa fala kryzysu w strefie euro i spadek cen ropy mogą poważnie uderzyć w białoruską gospodarkę - uważają eksperci
Kryzys eurostrefy uderzy w białoruską gospodarkę
Foto: Glow Images/East News

Eksperci cytowani przez Biełoruskije Nowosti” uważają, że pogorszenie koniunktury w Europie odbije się na białoruskim eksporcie, zaś spadek cen ropy zagraża gospodarce Rosji, a przez to pośrednio również Białorusi.

Wskazuje się na możliwy spadek białoruskiego eksportu do Rosji oraz zmniejszenie finansowego wsparcia Moskwy dla Mińska.

Rosyjski analityk spółki finansowej "IFD-Kapitał" Witalij Kriukow podkreśla, że w ostatnim tygodniu ceny ropy spadły o 8 proc., co jego zdaniem wynika ze wzrostu kursu dolara oraz rekordowego wydobycia ropy przez państwa OPEC, w tym Arabię Saudyjską. Jednocześnie spadły też ceny produktów naftowych, które stanowią jedną z kluczowych pozycji białoruskiego eksportu.

 "Biełorusskije Nowosti" zwracają uwagę, że według danych białoruskiego urzędu celnego dzięki wzrostowi eksportu produktów naftowych w pierwszym kwartale tego roku Białoruś zarobiła ponad 4 mld dol., czyli prawie dwukrotnie więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. "Jeśli jednak ceny będą nadal spadać równolegle do popytu, ilość waluty trafiającej do kraju z tytułu sprzedaży produktów naftowych także będzie spadać" - podkreśla gazeta.

Analityk Forex Club na Białorusi Waler Pachłouski uważa, że jeszcze większe zagrożenie dla białoruskiej gospodarki stanowi stagnacja w gospodarce Rosji. - Jeśli spadek cen ropy będzie się pogłębiać, to w rosyjskiej gospodarce zaczną się poważne problemy, popadnie ona w stagnację. A to odbije się, choć może nie od razu, przede wszystkim na eksporcie do Rosji, który zacznie spadać - podkreśla ekspert.

Kanstancin Fiodarau z Euroazjatyckiego Banku Rozwoju jest zdania, że na tym się nie skończy, i pogorszenie sytuacji gospodarczej Rosji może wpłynąć także na jej zdolności do wspierania gospodarki Białorusi - w sposób bezpośredni oraz poprzez sprzedaż nośników energii po ulgowej cenie.

 Zdaniem Pachłouskiego nie można też wykluczyć, że wzrośnie presja na białoruski rynek walutowy z powodu obecności rosyjskiego kapitału spekulacyjnego w białoruskim sektorze bankowym. - Rosyjskie firmy, które trzymały swoje środki w bankach białoruskich, mogą zechcieć je wycofać i przenieść kapitał z powrotem do Rosji - podkreśla ekspert.

W ubiegłym roku ujemne saldo w handlu zagranicznym i spadek rezerw walutowych wywołały poważne problemy w białoruskiej gospodarce. Kraj przeżył dwie dewaluacje, kurs dolara wzrósł w ubiegłym roku o 187,33 proc., a inflacja wyniosła 108,7 proc.

PAP

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Sankcje mocno uderzyły w Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 05:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd Aleksander Łukaszenka weźmie 18 mld dolarów?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2012 06:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynkowe prawo à la Łukaszenka

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 06:00
rozwiń zwiń