Raport Białoruś

Ekspert: dewaluacja białoruskiego rubla coraz bardziej prawdopodobna

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 18:00
W pierwszym półroczu tego roku Białoruś odnotowała ujemny bilans handlowy, eksport do krajów UE spadł o połowę. Ekonomista Borys Żaliba mówi portalowi Karta 97, że "ostrze topora" dewaluacji "opuszcza się coraz niżej na kark białoruskiej gospodarki".
Kadr z materiału białoruskiej telewizji: dziesiątki niesprzedanych traktorów
Kadr z materiału białoruskiej telewizji: dziesiątki niesprzedanych traktorówFoto: Charter97.org/tvr.by

Ekonomista Barys Żaliba mówił w wywiadzie dla portalu Karta 97, że obecna sytuacja jest efektem ukrócenia nielegalnego handlu rozpuszczalnikami. Białoruś w zeszłym roku eksportowała na Zachód produkty naftowe z rosyjskiej ropy pod nazwą rozpuszczalników, bo te zwolnione są z podatku eksportowego do rosyjskiego budżetu. W zeszłym roku Rosja odkryła ten proceder i Białoruś musiała zaprzestać takich działań. Według Żaliby handel rozpuszczalnikami przyniósł budżetowi co najmniej 2 mld dolarów i stąd w tym roku mamy różnicę. Ekonomista dodał, że Rosja kupiła w tym roku mniej traktorów, ciężarówek i rolniczego sprzętu z Białorusi niż w zeszłym roku.

Zdaniem ekonomisty negatywny bilans handlu jako przyczyna niedoborów zagranicznej waluty przyniesie w następstwie dewaluację białoruskiego rubla. – Im większy negatywny bilans, tym niżej nad Białorusią opuszcza się ostrze topora dewaluacji. Rząd obecnie utrzymuje rezerwy na poziomie 8 mld dolarów, ale jest to do pewnego stopnia sztuczny środek. Przenoszą środki do rezerw zagranicznych, żeby zapobiec panice właścicieli depozytów. Jednak pewne napięcie jest już odczuwalne – komentował ekonomista. Zaznaczył, że Białorusi potrzebna jest dywersyfikacja eksportu, który w dużej mierze składa się z nawozów potasowych i produktów naftowych.

Ujemny bilans handlowy. Eksport do Unii spadł o połowę

Jak podaje agencja BelaPAN, powołując się na dane statystyczne Biełstatu (urzędu statystycznego Białorusi), w pierwszym półroczu tego roku (styczeń-czerwiec 2013) Białoruś odnotowała spadek eksportu. Według obliczeń Biełstatu ujemne saldo wyniosło 1 mld 682 mln dolarów. Media przypominają, że w tym samym okresie zeszłego roku saldo było dodatnie i wynosiło 1 mld 921mln dolarów.

W ciągu półrocza eksport białoruskich towarów spadł o 24 procent w porównaniu z takim samym okresem zeszłego roku i wyniósł 19 mld 212 mld dolarów. Import zmniejszył się o 10,5 procenta i wyniósł 20 mld 895 mln dolarów.

Ujemny bilans handlowy dotyczy głównie krajów Wspólnoty Niepodległych państw. W odniesieniu do państw Unii Celnej wyniósł minus 1 mld 180 mln dolarów, a przypadku państw we Wspólnej Przestrzeni Ekonomicznej minus 2 mld 727 miliony dolarów.

Wymiana handlowa z krajami Unii Europejskiej zmniejszyła się  o 30 procent (do 10 mld 742 mln dolarów). Eksport zmniejszył się o 49,4 procent (5 mld 783 mln dolarów), a import zwiększył się o 22 procent (do 4 mld 958 mln dolarów).

Pozostał dodatni bilans handlowy z Kazachstanem (333,7 mln dolarów) i Unią Europejską (824,7 mln dolarów). W tym samym okresie zeszłego roku pozytywny bilans handlowy w relacji do UE był o wiele wyższy i wynosił 7 mld 373 mln dolarów.

Ogromne zapasy

W kwietniu media białoruskie informowały, że białoruskie zakłady mają w magazynach olbrzymie ilości niesprzedanych towarów.

Ilustracją tego stanu rzeczy jest choćby fragment filmowy, urywek z materiału białoruskiej telewizji, który wyłowił w oficjalnej państwowej telewizji niezależny bloger. Na wideo widać dziesiątki traktorów Białoruś, składowanych pod gołym niebem. Portal Karta 97 zaznacza, że Mińskie Zakłady Traktorów nie mają już miejsc w magazynach. 1 lipca zakłady dysponowały 11,5 tysiącem niesprzedanych traktorów, co wynosi 200 procent średniej miesięcznej produkcji.

 

Charter97.org/BelaPAN/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Zapasy w białoruskich magazynach warte 4 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 14:00
Białoruskie fabryki mają duże kłopoty ze zbytem towarów. W brzeskich zakładach elektromechanicznych zapasy odpowiadają 10 miesiącom produkcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka rozwiązuje problemy fabryki traktorów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 16:00
Aleksander Łukaszenka znalazł oryginalny sposób na zmniejszenie zapasów w fabrykach. Polecił sprzedać maszyny kołchozom i sowchozom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: kurs dolara osiągnął rekordowy poziom

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:15
Na Białorusi znów drożeją zagraniczne waluty. Na giełdzie w Mińsku za dolara płacono dziś 8860 białoruskich rubli. To najwyższy w historii kurs amerykańskiej waluty na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znów wykupują dolary. Białorusi grozi nowy kryzys

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 21:00
Przez 10 dni lipca Białorusini zabrali z banków trylion rubli białoruskich. Poinformowała o tym szefowa Banku Narodowego Białorusi Nadieżda Jermakowa. Białorusini czują w powietrzu powtórkę kryzysu i dewaluację rubla białoruskiego, jak w 2011 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatyzacja na Białorusi bez szans? Urzędnicy się boją, a teraz jeszcze cios w biznes

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 14:15
Nowe prawo pozwoli przedstawicielowi państwa blokować decyzje nawet w firmach w stu procentach prywatnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zakaz hodowli świń w pobliżu państwowych gospodarstw

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 17:40
Zakaz wprowadzono w ramach zaostrzenia walki z afrykańskim pomorem świń - poinformowały we wtorek lokalne media.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: od 1 sierpnia obowiązuje system opłat za drogi BelToll

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:00
BelToll, elektroniczny system ściągania opłat za przejazd płatnymi drogami, obejmuje m.in. M-6/E 28, drogę prowadzącą od polskiej do Mińska.
rozwiń zwiń